Etiket: Memeliler

Toll benzeri reseptör 7

TLR7 ya da Toll benzeri reseptör 7 (Toll Like Receptor 7) , bağışıklık sisteminde rol oynayan Toll benzeri reseptörler ailesinin bir üyesi olan bir gen ve bunun ürünü olan proteindir. İnsanlarda X kromozomunun 12.8 - 12.82 bölgesinde bulunur.

Thysanoessa raschii

Arktik krili (Thysanoessa raschii), Arktik Okyanusunda ve sub-Arktik Okyanusta yaşayan deniz krillerinden biridir. 20–25 mm uzunlukta ve olgunlaşmada 14 mm üzeri boyda olabilirler..

Toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii, Toxoplasma cinsine dahil parazitik tekhücreli bir türdür. Ara konak insan, kuş, sığır gibi omurgalı hayvanlardır.

Mammallia

Memeliler (Latince: Mammalia), hayvanlar aleminin insanların da dahil olduğu, dişilerinde bulunan meme bezleri ve hem dişi hem erkek bireylerinde bulunan ter bezleri, kıl, işitmede kullanılan üç orta kulak kemiği ve beyinde yer alan neokorteks bölgesi ile...

Lagenorhynchus

Lagenorhynchus Yunusgiller (Delphinidae) familyasından bir yunus cinsidir ve altı yunus türü barındırır:

Keseli memeliler

Keseliler (Latince: Metatheria ya da Latince: Marsupialia) Memeliler sınıfının bir alt sınıfıdır. Eteneliler ile aralarındaki en önemli fark, yavruların henüz iyi gelişmemiş (neredeyse Embriyo) şekilde çok erken doğup annenin kesesinde gelişmeye devam etm...

Haplorrhine

Kuru burunlu maymunlar (Haplorrhini) primatlar (Primates) takımının iki alt takımından birisi.

Eskidünya maymunları

Eski Dünya maymunları veya Dar burunlu maymunlar (Catarrhini) maymunların bir infra takımı.

Vivipar

Vivipar, çok küçük olan memeli yumurtasının dişinin uterusu içinde gelişerek doğurulması.

Mammaloji

Zoolojinin yalnızca memelileri inceleyen alt dalı.

Kolon (anatomi)

Kolon, sindirim sistemi anatomisinde kalın bağırsak anlamında kullanılan bir terimdir. Çekumdan rektuma kadar ki bağırsak kısmıdır. Ana görevi dışkılardan suyu çıkarmaktır.

Asinöz bezler

Alveolar bezler ya da Asinöz bezler; üzüm salkımı şeklinde oluşmuş bezlerdir. Basit ve Bileşik olmak üzere iki türü vardır.

Alveolar bezler

Alveolar bezler ya da Asinöz bezler; üzüm salkımı şeklinde oluşmuş bezlerdir.

Paleojen

Paleojen, pek çok memeli ve kuş grubunun tropik koşullarda ortaya çıkıp çeşitlendiği dönemdir. Erken Paleojende, kıtalar sığ denizlerle birbirinden ...

Canlılar

Canlı, canı olan, diri, yaşayan: ortak özelliklere sahip maddelere verilen isimdir. Bunlar "yaşam" denilen ve nasıl oluştuğu hala çözülemeyen gizin temel öğesidir.