Etiket: Mustafa Kemal Paşa

Gümüşpala, Avcılar

Gümüşpala, Avcılar girişinde, E-5 yolunun sağında, Küçükçekmece Gölü'ne kıyısı olan mahallelerden biridir. Göl kıyısında, İstanbul merkeze en yakın piknik alanı olan, "Paşaeli Piknik Alanı" bulunmaktadır.

Firuzköy, Avcılar

Firuzköy mahallesinin ilk çağlarda Dorlar tarafından kurulan Byzantion şehrine bağlı bir balıkçı köyü olduğu sanılıyor. Yeni yapılan kazılarda Firüzköyün göl ucunda antik bir fener kalıntısı bulunması, bu savı doğrular niteliktedir.

Bilecik İstasyonu

Bilecik İstasyonu ; Bilecik`te bulunan Tren istasyonu.Kurtuluş Savaşı döneminde TBMM Hükümeti ile İstanbul Hükümeti arasındaki görüşmelerin gerçekleştiği yerdir.

Avcılar (semt)

Merkez Mahallesi, İstanbul ili Avcılar ilçesinin bir mahallesidir.

İkinci Grup

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti İkinci Grubu, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde Mustafa Kemal Paşa`ya muhalif milletvekillerince oluşturulan meclis grubu. 1922-1923 döneminde etkin olan grup, 8 Nisan 1923`te yapılan İkinci Meclis seçiml...

Minber (gazete)

Minber, 1 Kasım 1918 ile 21 Aralık 1918 tarihleri arasında İstanbul'da yayımlanan günlük siyasi gazete. Toplam 51 sayı çıkarmıştır.

Kuvayi Milliye Destanı

Kuvayi Milliye Destanı, Nazım Hikmet`in Kurtuluş Savaşı`nı anlattığı baplar halinde yazılmış olan destandır. Nazım Hikmet Mustafa Kemal Paşa`nın ordularını değil, kendi kurtuluşları için çarpışan yerel halkı anlatmıştır.

Ulusal Güçler

Kuva-yi Milliye Önemi

Türkiye Cumhuriyeti`nin ilanı

Cumhuriyet'in İlanı, milletin yönetilme şeklinin belirlenmiş olduğu, Atatürk'ün siyasi devrimlerinden bir tanesidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı

Cumhuriyetin İlanı, milletin yönetilme şeklinin belirlenmiş olduğu, Atatürk`ün siyasi devrimlerinden bir tanesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde (TBMM) 25 Ekim 1923`te ortaya çıkan kabine bunalımı sonucunda, bu yönetim şeklinin kusurları daha net orta...

Kuvvayi Milliye

Kuva-yi Milliye Önemi

Kuvvai Milliye

Kuva-yi Milliye Önemi