Etiket: Nazım Hikmet

Tarihî Sinop Cezaevi

Bir dönem "Anadolu`nun Alcatrazı" tabiri ile de tanınan cezaevi 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiştir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Kız Çocuğu (şiir)

Kız Çocuğu, Nazım Hikmet tarafından yazılmış bir şiirdir. Hiroşima'da Atom bombasıyla yedi yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barışa çağırısını anlatmaktadır.

Ahmet Antmen

Ahmet Antmen (12 Eylül 1979, Mersin) Türk şair, öykü yazarı.

Vala Nureddin

Vala Nureddin, bilinen kısa adıyla Va-Nu (1901, İstanbul - 9 Mart 1967, İstanbul), Türk gazeteci ve yazardır.

Türkiye' de Komünizm

Türkiye Cumhuriyeti` nde 1920 yılında Türkiye Komünist Partisi ile partileşme sürecine girmiştir. Osmanlı Devleti` nde sosyalizmi destekleyenler çıkmıştı. Fakat pek bir varlık gösterememişlerdi.

Tosun Paşa (1939 film)

:``Bu makale,`` Muhsin Ertuğrulun`` Nazım Hikmet ``uyarlaması,`` 1939 ``tarihli filmiyle alakalıdır.`` 1976 ``tarihli`` Tosun Paşa Kartal Tibet ``filmi için için bakınız:`` Tosun Paşa (film).

Sinop Cezaevi (Müzesi)

Bir dönem "Anadolu`nun Alcatrazı" tabiri ile de tanınan cezaevi 1996 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiştir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Sinop Cezaevi

Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Memleketimden İnsan Manzaraları (kitap)

Nazım Hikmet, Memleketimden İnsan Manzaraları'nı 1939'da İstanbul'da yazmaya başlamıştır.

Mavi Gözlü Dev (film)

Mavi Gözlü Dev, şair Nazım Hikmet'in 1941 yılından sonra Bursa Hapishanesi'nde geçirdiği dönemi anlatan 2007 yapımı film. Ünlü şairi Yetkin Dikinciler'in canlandırdığı filmin yönetmenliğini Biket İlhan üstlendi.

Masalların Masalı

*Masalların Masalı (şiir), Nazım Hikmet`in bir şiiri.

Kuvayi Milliye Destanı

Kuvayi Milliye Destanı, Nazım Hikmet`in Kurtuluş Savaşı`nı anlattığı baplar halinde yazılmış olan destandır. Nazım Hikmet Mustafa Kemal Paşa`nın ordularını değil, kendi kurtuluşları için çarpışan yerel halkı anlatmıştır.

Elveda Afrika, Hoşça Kal Paris

Elveda Afrika, Hoşça Kal Paris Hıfzı Topuz'un anı-biyografi tarzında kitabı. Uzun yıllar UNESCO için çalışan Hıfzı Topuz bu kitabında Paris'e, orada birlikte vakit geçirdiği kişilerle anılarına yer veriyor.