Etiket: Nohut

Akalan, Denizli

Akalan, Acıpayam

Akalan Denizli'nin Acıpayam ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köy 1926 yılında belediye olmuş civar köylere nazaran elektriği ilk gelen kasabalardan biridir.

Şiveydiz

Şiveydiz taze sarımsak ve kuzu etiyle yapılan bir Antep yemeğidir. Terbiyeli bir suyu olması nedeniyle hafif ekşimsi bir tadı vardır, taze sarımsağın kuru sarımsağa nazaran hafif olan tadını ortaya çıkarır.

Yüksük Çorbası

Mersin yöresinde yapılan yüksük çorbasının içinde un, yumurta, tuz, salça ve erik ekşisi bulunur. Ayrıca içine mantılar hazırlanıp nohutlarla birlikte pişirilir.

Un (tahıl)

Un, tahılların ögütülmesiyle elde edilen ince toza verilen addır. Başta ekmek ve hamur işleri olmak üzere pek çok gıdanın temel bileşenidir.

Cicer arietinum

Nohut (Cicer arietinum), baklagiller (Fabaceae) familyasının Faboideae alt familyasına ait Cicer cinsinden bir baklagil türü.

Celtis australis

Adi çitlembik (Celtis australis), kendirgiller (Cannabaceae) (eskiden Ulmucaeae) familyasından 25 metreye kadar boy yapabilen kışın yapraklarını döken ağaç türü. Esmer renkteki gövde, düzgün bir kabuğa sahip olup, genç dalları ince ve bükülebildiğinden aş...

Akyamaç, Güzelyurt, Aksaray

Akyamaç, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir mahalledir.

Akyamaç, Güzelyurt

Akyamaç, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir mahalledir.

Adi çitlenbik

Adi çitlenbik (''Celtis australis''), Cannabaceae (eskiden Ulmucaeae) familyasından25 metreye kadar boy yapabilen kışın yapraklarını döken ağaç türü.

kuru yemiş

Kuru yemiş, çeşitli bitkilerin tohumlarının kurutularak ve işlenerek yenilir hale getirilmiş durumuna denir.

kapuska

Kapuska lahana ve et ile yapılan aş türü bir yemektir. Aslen Rus-Slavik kökenli bir yemektir, ``kapuska`` kelimesinin Rusça`da lahana anlamına gelir. Rus ve Slav mutfaklarındaki hazırlanışı Türk mutfağındaki kapuskadan biraz farklıdır.

Cicer

Cicer bir diğer adıyla nohut. Aslında İngilizce`de güzel bir ayrım yapılmış Cicer ismi kullanıldığında akla yabani nohutlar gelmektedir. Chickpea denildiğinde ise kültür nohutu hatırlanmaktadır.

leblebi

Leblebi tamamen doğal ve hazmı kolaylaştıran bir eğlencelik kültürüdür. Sarı benekleri ile hele tazeyse bir de yenmesi pek de güzeldir. Nohutun (Tavşanlı yöresinin meşhurdur en çok) kavrulmasıyla oluşur. Taptaze tüketilirse damak tadınıza kesin hükmedecek...