Etiket: Norveççe

Kirkenes

Kirkenes (Norveççe: [çɪrkənɛs]), Norveç´te bir şehir. Kirkenes, Norveç´in kuzeyinde bulunan Sør-Varanger ilinin merkezidir.

Kalmar Birliği

Kalmar Birliği (Danca, Norveççe ve İsveççe: Kalmarunionen). Danimarka, Norveç ve İsveç ile öteki Nordik ülkelerin ( İzlanda ve Grönland) birleşmesi sonucu oluşan birliğe verilen ad.

Ayı Adası

Bjørnøya, Türkçe atlaslarda Ayı Adası olarak da geçer. Norveç'e bağlı olan ada Norveççe'de de bu anlama gelir.

Alvedansen

Alvedansen (Türkçesi: Elf dansı), 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’da, Norveç’i temsil etmek üzere, Norveççe olarak Christine Guldbrandsen tarafından seslendirilmiş şarkıdır. Bu şarkı 1998 yılından beri tamamıyla Norveççe seslendirilmiş tek şarkıydı.

San Francisco (şarkı)

EŞY şarkısı

Norveç İşçi Partisi

Norveç İşçi Partisi (Norveççe: ``Det norske Arbeiderparti`` (DNA) veya ``Arbeiderpartiet`` (AP)), Norveç`te sosyal demokrat bir siyasi partidir. Parti, 1887 yılında kurulmuştur.

Fiyord

Fiyord buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolmasıyla oluşan dik yar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir. Norveççe fjord kelimesinden gelir.

Bouvet adası

Bouvet Adası, (Norveççe; Bouvetøya) Atlas Okyanusunun güneyinde, Norveç'e ait ıssız ada. Ümit Burnu'nun yaklaşık 2,400 km güneybatısında, Antarktika anakarasının yaklaşık 1,600 km kuzeyinde yer alır.

Bjørnøya

Bjørnøya, Türkçe atlaslarda Ayı Adası olarak da geçer. Norveç'e bağlı olan ada Norveççe'de de bu anlama gelir.

Sofie'nin Dünyası

Jostein Gaarder`ın 1991 yılında yayınladığı, felsefe tarihini konu alan ünlü romanı.

Osman Necmi Gürmen

Osman Necmi Gürmen, 1927 yılında doğdu. Fransızca kaleme aldığı ilk roman L`echarpe d`iris 1976 yılında Paris`te Gallimard tarafından basıldı. 1977 yılında Hürriyet Yayınları tarafından Ebem Kuşağı adıyla yayımlandı. 2003 yılında Menler yayınları, eseri D...

Julie (isim)

→Diğer kullanımlar için Julie sayfasına bakınız.