Etiket: Okaliptüs

Raffinoz

Raffinoz, heksozlardan türeyen bir trisakkarittir. Fruktoz, glikoz ve sakkaroz moleküllerinden meydana gelmiştir. Şeker kamışında, okaliptüs türü ağaçlarda, pamuk tohumunda bulunur. Şeker üretimi esnasında melasta toplanır.

Okaliptus

Okaliptüs, mersingiller (Myrtaceae) familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalı) cinsi. Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir.

Laetiporus sulphureus

Kükürt mantarı (Laetiporus sulphureus), Polyporaceae familyasından yenilebilen bir mantar türü. Tadı tavuğu andırır.

Kükürt mantarı

Kükürt mantarı (Laetiporus sulphureus), Polyporaceae familyasından yenilebilen bir mantar türü. Tadı tavuğu andırır.

Fistulina hepatica

Biftek mantarı (Fistulina hepatica), Fistulinaceae familyasından yenebilen bir mantar türü. Şekli çiğ eti andırdığından ve kesildiği zaman kırmızı bir sıvı çıkardığı için biftek mantarı ismini almıştır.

Biftek mantarı

Biftek mantarı (``Fistulina hepatica``), Fistulinaceae familyasından yenebilen bir mantar türü.

Karbonhidratlar

Karbonhidrat, hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adıdır. Bütün canlı hücrelerde bulunur. Doğada genellikle büyük moleküller halindedir. Vücuda alınan bu büyük...

bumerang

Bumerang doğru atıldığında, tekrar atan kişiye gelmesi için tasarlanmış olan ve genellikle tahdadan yapılan kavisli bir alettir. Bilinenin aksine atılan her bumerang geri gelmezler. Fırlatana geri dönebilen bumeranglar sadece Avustralya yerlileri Aborijin...

karbonhidrat

Karbonhidrat, canlının yapısına katılmayan uzun süreli dozaj etkisi yaratan bir maddedir. Aktif aldehit veya keton grubuna sahip polihidroksi alkoller veya hidroliz edildiklerinde bu maddeleri veren bileşikler olarak tanımlanabilir.