Etiket: OpenGL

Open Inventor

Open Inventor (aslı IRIS Inventor) SGI tarafından geliştirilmiş olan C++ nesne yönelimli 3B grafik API'sidir. OpenGL için daha yüksek seviyeli programlama sağlamaktadır.

OpenArena

OpenArena "first-person shooter" (FPS) olarak tabir edilen türden ücretsiz ve açık kaynak bir üç boyutlu bilgisayar oyunudur. İlk olarak 19 Ağustos 2005 tarihinde halka açık test sürümüyle dağıtılmıştır.

Cadega

Linux altında DirectX bileşenlerinin büyük çoğunluğunun kullanılması Cadega sayesinde mümkündür. Bu yazılım, Direct3D`yi OpenGL, DirectSound`u ise OSS (Open Sound System - Açık Ses Sistemi) kullanarak çalıştırır.

Xgl

Xgl, X-Server arayüzünün, ekran kartlarının 3B grafik api'si Opengl yardımıyla geliştirilmesidir. Linux masaüstüne çeşitli şeffaflaştırma, gölgelendirme, animasyon gibi görsel ögelerin ilâve olmasını sağlar.

Silicon Graphics

SGI, Silicon Graphics Inc. aynı zamanda SGI olarak da bilinir, 1982 yılında grafik terminaller üretmeye başlamıştır. Şirket 3 boyutlu (3D) grafikleri hızlı göstermeyi amaçlayan yazılım ve donanımları geliştirmiştir. Yazılım sektörüne en büyük katkıları ar...

Quartz Extreme

Quartz Extreme Mac OS X üzerinde OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlayan teknolojiye verilen addır. İşletim sisteminin arayüzünü çizme işleminde Quartz Compositor tarafından yönetilir.

Widget

Widget, Görsel programlamada, bir kütüphanedeki (X/Motif, OpenGL, Java AWT/SWING) grafik bileşenlere verilen isimdir. İngilizcede pencere aracı anlamına gelen "WIndow gaDGET"dan ile bir çeşit türetme ile oluşturulmuştur.