Etiket: Orta Dünya

Sauron’un Ağzı

Sauron`un Ağzı, Yüzük Savaşı`nın son çarpışması olan Mordor Savaşı`nda, Kara Kapı`dan çıkarak Aragorn ve Gandalf ile konuşan elçidir. Karanlık Kule Barad-dur`un sözcüsü, Karanlıkların Efendisi Sauron`un naibidir.

Óin

Oin karakteri J.R.R. Tolkien`in hayali cüce karakteridir....

Éowyn

Eowyn, Eski Rohan Kralı Thengel'in oğlu kral Theoden'in kız kardeşi Theodwyn'in, ve kocası eski Rohan orduları komutanı Eomund'un kızıdır. Yüzük Savaşı sırasındaki Rohan orduları komutanı ve Rohan'ın üç numaralı yöneticisi Eomund oğlu Eomer'in kız kardeşi...

Yüzük Savaşı

Yüzük Savaşı, veya orijinal adıyla "The War of The Ring" olan bu savaş, J. R. R. Tolkien`in hayalî dünyası Orta Dünya`da gerçekleşmiş bir olaydır.

Yeşilorman

Kuyutorman, Tolkien'in Orta Dünyası'nda bir yerdir. (İng: Mirkwood) Elflerin ve Entlerin bazılarının yaşadığı bölgedir.

Witch King

Witch King`in anlam olarak büyücü kral demektir. Witch King`in barınağı Minas Morgul`dur. Aslen Angmar ırkının kralıdır.Bu ırk Rivendell`ın kurulduğu dağların da adıdır.Bu dağlar Orta Dünya`nın en kuzeyinden başlayıp Isengard`a kadar devam eder.

Turgon

Orta Dünya hayali kahramanıdır. Gücün Komutanı diye adlandırılır. Bilge diye anılırdı. Fingolfin`in ikinci oğludur. Gizlice Gondolin`i kurmadan önce, Nevrast`ta Vinyamar`da yaşadı. Earendil`in annesi olan Idril`in babasıdır.

Thrór

Thror, 3. çağın 2542. yılında Gri Dağlar`da doğdu..... Thror daha 47 yaşındayken dağa kendisinden 10 yaş küçük olan kardeşi Fror ve babası I.Dain Ejder Smaug ile savaşırken öldürüldü. Thror ise halkını Gri Dağlar`daki ejder tehlikesinden dolayı Erebor`a t...

Thráin II

Tharin, üçüncü çağın 2644. yılında Yalnız Dağ`da(Erebor`da) doğdu. Babası, ünlü Moria`ya ayak basmaya ilk cesaret eden ve halkını Gri Dağlar`dan(Ered Mithrin`den),Erebor`a(Yalnız Dağ`a)taşımış kişidir.

Thorondor

İlk çağda yaşayan kartalların efendisi ve en güçlüsü,Manwe`nin kulu.Eldar ve Edain`e ilk çağ boyunca bir çok yardımda bulundu.Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit adlı hikâyelerde yer alan Gwaihir(Yel Efendisi) Thorondor`un torunlarındandır.

Thorin III Stonehelm

Thorin Taşmiğfer,Dain Demirayak`ın oğludur.Üçüncü çağın 2866. yılında doğdu. Babasının yüce cüce kralı olmasıyla önemli bir mevkiye geldi. Thorin Taşmiğfer yüzük savaşı sırasında Sauron`un yolladığı ordulara karşı, babası Dain ve Ozan Torunu Meşel(İngiliz...

Theodred

Rohan kralı Theoden'in tek oğlu ve varisi. Kral Theoden'in Saruman'ın büyüsü altın olduğu dönemlerde Battles of the Fords'da uruk-hai'ler tarafından pusuya düşürülerek öldürülmüştür.