Etiket: Programlama dili

Betik dili

Betik dili, uygulamaları denetlemek için kullanılan bir programlama dilidir. Betikler doğrudan kaynak kodundan çalıştırılır.

Çevirici diller

Bir Çevirme Dili (Assembly Language) bilgisayar programlarının yazılmasında kullanılan alt seviyeli bir dildir. Assembly dili programlarının yazılımında insan dostu sembollerin “mnemonics” kullanılması, daha fazla hataya yatkın ve zaman alıcı ilk bilgisay...

Nesne Yönelimli Çözümleme ve Tasarım

Nesne Yönelimli Çözümleme ve Tasarım (İngilizce - Object Oriented Analysis and Design (OOAD)), bir sistemin/sistem modülleri setinin/organizasyonun/işletme biriminin gereksinimlerinin çözümlenmesinde ve uygun bir çözümün tasarımında nesne ile modelleme te...

Ruby programlama dili

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif bir programlama dilidir. Sözdizimi itibarı ile, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel gibi programlama dillerinden etkilenmiştir ve Python ile kimi ortak sözdizimi özelliklerine sahiptir.

Rasmus Lerdorf

Rasmus Lerdorf (doğumu: 22 Kasım, 1968), PHP web programlama dilinin mucidi ve Apache sunucu projesi programcısı Danimarka kökenli Kanadalıdır.

Nesne tabanlı programlama dili

Nesne tabanlı programlama dili, nesne kullanımını destekleyen ve sarma ilkesine uyan programlama dillerini tanımlar. Ancak nesne tabanlı programlama dilleri, kalıtım gibi nesne yönelimli programlama dillerine özel özellikleri taşımazlar.

Metin ayrıştırıcı

Metin ayrıştırıcı (ingilizce `parser`) bilgisayarda dijital metinleri parçalara ayırmayı sağlar. Örneğin "Dün akşam eve gelirken yoldaki satıcıdan 3 kilo karpuz aldım" cümlesi bir program içinde boşluklarından ayrıştırılarak "Dün", &qu...

Dbase

dBase, PC'ler için veritabanı ihtiyacını giderme amaçlı Ashton Tate firması tarafından piyasaya sunulan bütünleşik bir veritabanı yöneticisi içeren 4. nesil programlama dili ve yazılımıdır.

D programming language

D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemiyle donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir. D, C gibi sistem programlama dili olmasına karşın birçok üst düzey dilden (Pytho...

D programlama dili

D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemi ve donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir.

Bina otomasyonu

Bina otomasyonu, yüksek modern yapılarda veya küçük, fakat lüks villalarda, çalışmakta olan elektrikli sistemlerin otomatikleştirilmesi için yapılan yazılımsal ve donanımsal işleri kapsayan bir kavram olarak görülebilir.

Bilgisayar programciligi

Bilgisayar yazılımcılığı, sözdizimi ve anlamı tanımlanmış bir kurallar bütününü yani bir yazılımlama dilini kullanarak ve bu şekilde sonlu sayıda komutu dizelgeleyerek donanımına belli bir işi yaptırmaktır.