Etiket: Rüzgar

İndüktif kuplaj

İndüktif kuplaj, prospeksiyon jeofiziği yöntemlerinden elektrik arama çalışmaları amacı ile yapılan self potansiyel (SP) ölçümlerinde karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bu durum şöyle tanımlanabilir:

Sıcak yerel rüzgârlar

Sıcak yerel rüzgârlar, Ekvator ve çevresinden kaynaklanan rüzgârlardır. Etkiledikleri alanlarda sıcaklığı yükselten rüzgârlardır.

Sıcak yerel rüzgarlar

Sıcak yerel rüzgârlar, Ekvator ve çevresinden kaynaklanan rüzgârlardır. Etkiledikleri alanlarda sıcaklığı yükselten rüzgârlardır.

Kule vinç

Kule vinç, genellikle şantiyelerde sabit ya da hareketli (genellikle sabit) bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik strüktürdeki bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmişt...

Aurora (mitoloji)

Aurora, Roma mitolojisindeki şafak tanrıçasıdır. Yunan mitolojisinde gül parmaklı Eos olarak geçer.

Yel (anlam ayrım)

Yel şu anlamlara gelebilir:

Rijitlik merkezi

Rijitlik merkezi düşey taşıyıcı elemanlarda, yatay yüklerden(rüzgar, deprem) dolayı oluşan kesme kuvvetlerinin bileşkesinin etkişdiği nokta olarak tanımlanır. Rijitlik merkezinin

Orsa (denizcilik)

Orsa, bir yelkenli teknenin rüzgârın geldiği yöne doğru (rüzgâr üstüne) yakın seyretme işlemidir. Eski kitaplarda Borina seyri olarak da geçer.

Mendota Tepeleri Rüzgar Santrali

Lee County'deki Paw Paw kasabası yakınındaki bir rüzgâr türbinidir. ABD'nin Illinois eyâletinde bulunur.

Kiba(anime)

Kiba (Türkçe olarak sivri diş ) Studio Madhouse tarafından ilk olarak TV Tokyo da 5 Nisan 2006'da yayınlanmaya başlanmıştır.Hiroshi Kōjina tarafından yönetilmiş bu animenin ana sponsoru "Upper Deck Japan" adlı bir kart oyunu firmasıdır.

Kiba

Kiba (Türkçe olarak sivri diş) Studio Madhouse tarafından ilk olarak TV Tokyo da 5 Nisan 2006`da yayınlanmaya başlanmıştır.Hiroshi Kōjina tarafından yönetilmiş bu animenin ana sponsoru "Upper Deck Japan" adlı bir kart oyunu firmasıdır.

Kasırgalar

Kasırga ya da Tropikal Siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 kmden (75 milden) fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak deni...

Kar maskesi

Balaklava, Türkçede halk arasında "kar maskesi" diye de bilinen başlıktır. İsmini, batı dillerine Balaclava olarak geçen Kırım'daki Balıklava şehrinden almıştır.

Hücum Açısı

Hücum açısı () aerodinamikte akış çizgileri ile kanat profilinin veter çizgisi arasında kalan açı. Hareket doğrultusu ile veter çizgisi arasında kalan açıdır.