Etiket: Ramazan

Mahya Işıkları

Mahya Işıkları, TV8`de yayınlanan, bir Türk televizyon programı.

Şaban (ay)

Şaban Hicri takvime göre yılın sekizinci ayı.

İbrahim Camii Katliamı

İbrahim Camii Katliamı, 25 Şubat 1994 günü, Batı Şeria`nın güneyindeki Hebron şehrinde meydana gelmiştir. Hebron katliamı adıyla da anılır.

Ramazan (anlam ayrım)

Ramazan - İslamiyet'te kutsal sayılan ay

Muhammed Bin Abdullah El-Mürşidî

Muhammed Bin Abdullah El-Mürşidî, ünlü evliya, fıkıh ve kırâat âlimi. Doğum tarihi bilinmemektedir. 1337 (H.738) yılının Ramazan ayında Münye`de vefât etti. Cenaze töreni çok kalabalık olmuştu.

Hicrî

Hicri takvim, Müslüman takvimi ya da İslami takvim (Arapça: التقويم الهجري‎; at-taqwīm al-hijrī; Farsça: تقویم هجری قمری ‎ taqwīm-e hejri-ye qamari; Urduca: اسلامی تقویم Islami taqwīm; Endonezce: Kalender Hijriah; Malayca: Takwim Hijrah), 1 yılı 354 ya da...

Emin Mehmed Bey

Emin Mehmed Bey (d. 5 Haziran 1758 - ö.

Büyük Perhiz

Büyük Perhiz veya Lent, Hıristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. 2. yüzyılda yazılan Didakte kitabına göre İsa inananlarına çarşamba ve cuma günü oruç tutmalarını buyurmuştur.

İslam dini bayramları

İslam dininde Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük bayram vardır. Bayramlar kültür ve mezheplerin farklılığına göre değişik şekillerde kutlanır.

İskilip Keşkeği

İskilip keşkeği, İskilip'e özgü bir keşkek türüdür.

İftar Çadırı

İftar Çadırı, Müslümanları oruç tutarak geçirdikleri Ramazan ayında iftarlarını açmaları için şehirlerin belirli noktalarında; belediyeler, dernek ve vakıflar ya da hayırseverler tarafından finanse edilerek kurulan ve içinde bedava yemek dağıtılarak, yeni...