Etiket: Reşat Nuri Güntekin

Nedret Denizhan

Nedret Denizhan (1946, İstanbul), tiyatro oyuncusu ve yönetmeni, dramaturg.

Kızılcık Dalları

Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış bir eserdir. Bir evlatlığın başına gelen olayları,kendi diliyle eşleşen bir masal diliyle anlatılmıştır. Kitapta kızı erken ölen bir ninenin üzüntüsünü anlatıyor

Acımak (roman)

Acımak, Reşat Nuri Güntekin'in 1928 yılında basılan kısa soluklu romanı.

Çalıkuşu (roman)

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılmış bir romandır. Ağırlıklı olarak Anadolu'da geçen ve arka planda Osmanlı'nın son yıllarını anlatan bir romandır.

Yaprak Dökümü (roman)

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin`in kaleme aldığı toplumsal bir romandır.

Gizli El (roman)

Gizli El, Reşat Nuri Güntekin'in ilk olarak 1920 yılında yayımlanan romanı. Kitap Türk Edebiyatı'nın klasikleri arasında gösterilir.

Bir Dağ Masalı

Bir Dağ Masalı Sinema filmi. 1947 yılında Turgut Demirağ, Reşat Nuri Güntekin`in romanından uyarladığı kendi senaryosundan çekti. Vahi Öz`ün oynadığı ilk filmidir.

Yaprak Dökümü (kitap)

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin`in kaleme aldığı toplumsal bir romandır.

Yaprak Dökümü (dizi)

Kanal D de yayınlanan Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü (kitap) adlı eserinden günümüze uyarlanmış dizi.

Türk edebiyatında roman

Türk edebiyatına roman, Fransızca`dan yapılan çevrilerle girdi. Bu çevirilerden ilki Yusuf Kamil Paşa`nın Fenelon`dan yaptığı Terceme-i Telemak`tır. Daha sonra adı bilinmeyen bir çevirmen Victor Hugo`nun ünlü romanı Sefiller`i (Les Miserables) çevirdi.

Reşat Nuri Gültekin

Reşat Nuri Güntekin (25 Kasım 1889; İstanbul - 7 Aralık 1956; Londra), Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli bir yeri olan Çalıkuşu, Yeşil Gece ve Anadolu Notları gibi eserlere imza atmış roman, öykü ve oyun yazarıdır. Müfettişlik görevi ile Anadolu'da ge...