Etiket: RGB

Falu kırmızısı

Falu kırmızısı, Falun kırmızısı olarak da bilinir, renge ``Falu rödfí¤rgde`` adlı bir İsveçli`nin ismi verilmiştir. Tahta kulübe ve ambarların boyanmasında daha çok kullanılır. Günümüzde popüler olan geleneksel bir renktir.

Bebek mavisi

Bebek mavisi, mavi ve camgöbeğinin hafif tonudur, pastel bir renk olarak bilinir. Açık camböğenin X11 web rengiyle aynıdır. Bebek mavisi renginin ismi ilk olarak 1892 yılında verilmiştir.

HSV renk uzayı

HSV (Hue, Saturation, Value) veya HSB (Hue, Saturation, Brightness) renk uzayı, renkleri sırasıyla renk özü, doygunluk ve parlaklık olarak tanımlar . Renk özü, rengin baskın dalga uzunluğunu belirler, örneğin sarı, mavi, yeşil, vb.

Yaygın aydınlatma

Yaygın aydınlatma veya diffuse aydınlatma, Phong aydınlatma modelindeki en gerçekçi kısımdır. Ancak yine de sadece yaygın bileşen kullanılarak aydınlatılan cisimlerin donuk bir yüzeye sahip oldukları görülür. Işık kaynağı noktasal kabul edildiğinden, kayn...

Turkuaz (renk)

Turkuaz,(Türk Yeşili) camgöbeği renginin hafifçe yeşil tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk`ün Fransızca`daki karşılığı olan Turquoise`dan gelir.

Menekşe (renk)

Menekşe rengi, kırmızıya çalan mavi ve maviye çalan mor renklerine denir. Adını menekşe çiçeğinden alır. Menekşe renginin dalgaboyu 420-380 nanometre civarındadır.

Bayer filtresi

Bayer filtre fotosensörlerin kare ızgarasındki RGB renk filtrelerini sıraya koymak için bir mozaikli renk filtresi dizisidir. Bryce E.

camgöbeği

Camgöbeği rengi yeşil ve mavi ışığın eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Camgöbeği rengi dört renkli (CMYK) baskıda kullanılan renklerden biridir, ancak kağıt üzerinde 100% camgöbeği rengi elde etmek mümkün değildir.

galibarda

Galibarda rengi kırmızı ve mavi ışığın eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Bu renk daha çok İngilizce isminin okunuşu olan "macenta" adıyla anılır.Galibarda rengi dört renkli (CMYK) baskıda kullanılan renklerden biridir.

bej

Bej sarıya çalan gri renk olarak tanımlanır.Bej rengi bilgisayar kasalarında sıklıkla kullanılan bir renktir.Bej renginin hex değeri "#F5F5DC", RGB değeri "245, 245, 220", ve CMYK değeri "0, 0, 10, 4" dür.

kahverengi

Kahverengi, kırmızı ve yeşil, turuncu ve mavi veya sarı ve mor pigmentlerin karıştırılması ile elde edilebilen bir renktir.Kahverengi renginin hex değeri "#964B00", RGB değeri "150;75;0", ve CMYK değeri "0;50;100;41"dir.

Teal

Teal, genelde Teal mavisi olarak bilinir. Teal rengi hafif koyu yeşilimsi mavi bir renktir.