Etiket: Soğuk Savaş

Özgür Avrupa Radyosu

Özgür Avrupa Radyosu (``ing``: Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) ABD Kongresi tarafından desteklenen radyo yayımı vÉ™ iletişim kurumunun adıdır. Özgür Avrupa için Ulusal Komite tarafından 1950de kurulmuş ve John Foster Dulles başkanlığındaki kurum...

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Avrasya Bir Vakfı bünyesinde 1999 yılında kurulmuş olan düşünce tankı kuruluşudur. Özellikle Türkiye'nin çevre bölgesi hakkında çalışmalar yürütür.

Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi

Soğuk Savaş yıllarında ABD`de oluşturulan anti-komünist komite. Joseph Raymond McCarthy öncülüğünde başlatılan soruşturmalar Cadı Kazanı olarak adlandırıldı. Soruşturmalarda Albert Einstein, Hanns Eisler, Orson Welles gibi pek çok önemli sanatçı Sovyet aj...

Soguk savas

Soğuk Savaş Yılları ; Doğu Bloku ülkeleri (Varşova Paktı) ile Batı İttifakı (NATO) arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginliktir. Soğuk Savaş döneminde NATO, "Batı İttifakı" olarak da biliniyordu.

MIM-104 Patriot

MIM-104 Patriot (Phased-Array TRacking and Intercept Of Target), ABD Raytheon Company yapımı uçaksavar füzesidir.

Enka Şirketler Grubu

Enka Şirketler Grubu, Şarık Tara ve Sadi Gülçelik tarafından 1957 yılında kurulmuş bir şirkettir. Özellikle Soğuk Savaş`ın bitmesinin ardından Rusya ve Türki Cumhuriyetler`de gerçekleştirdikleri projelerle adını duyurmuştur.

Özel Harp Dairesi

Özel Harp Dairesi, Soğuk savaş dönemi Türkiye`sinde, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde ABD`nin gizli sevisi CIA ve NATO işbirliği ile kurukan gizli örgüt.

Yıldız Savaşları (politika)

Yıldız savaşları, 1980`li yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri`nde o zamanki başkan Ronald Reagan tarafından tasarlanan bir askeri tasarıdır.Bu proje, Amerika`nın Soğuk Savaş dönemindeki rakibi SSCB`nin kıtalar arası balistik füzelerini uzaydan kontrol e...

Yildiz savaslari

Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından tasarlanmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve markadır.

Yeşil Hilal

Amerika Birleşik Devletleri`nin Soğuk Savaş döneminde, güneyindeki bağımsız müslüman ülkeler ve birlik üyesi Türk ve Fars asıllı müslüman ülkelerdeki İslamcı duyarlılıkları kullanarak Sovyetler Birliği`ni zayıflatma stratejisi.

Persona nongrata

Persona non grata, Latince istenmeyen adam anlamında olup diplomatik bir terimdir. Çoğulu "personae non gratae" şeklindedir.