Etiket: Solhan

Arakonak, Solhan

Arakonak, 24 Aralık 1995 tarihinde belde sıfatını alan, Solhan ilçesi sınırları dahilinde en büyük yerleşim yeri ve tek kasabasıdır. Eski adı "Girvas"dır.

Seyhan Sevinç

Seyhan Sevinç (d. 1977, Solhan), Türk gazeteci ve yazardır.

Girvas

Arakonak, 24 Aralık 1995 tarihinde belde sıfatını alan, Bingöl'ün Solhan ilçesi sınırları dahilinde en büyük yerleşim yeri ve tek beldesidir.

Yüzen Ada

Yüzenada, karaya bağlantısı olmayan, su yüzeyinde serbest halde bulunan adalardır. Türkiye'de günümüzde bilinen 22 adet yüzenada bulunmaktadır.

Solhan, Bingöl

Solhan (Kürtçe: Bongilan, Zazaca: Boglon), Doğu Anadolu Bölgesi'nde Bingöl iline bağlı bir ilçedir.

Karlıova, Bingöl

Karlıova, Bingöl iline bağlı bir ilçedir. İlçenin 1 belediyesi, 48 köyü mevcuttur.

Boğlan

Bingöl`ün bir ilçesi olan Solhan`ın eski adı. İddialara göre bu ad, zamanında Solhan`da kurulu olan bir yönetimin yöneticilerinden olan Beyoğlan`ın adından gelmektedir. Beyoğlan`ın telaffuzu zamanla Boğlan şeklinde değişime uğramıştır.

Adaklı, Bingöl

Adaklı, 1987 yılında, Bingöl iline bağlı bir ilçe olarak kurulmuştur. Bu tarihten önce Kiğı ilçesine bağlı bir nahiye idi.

Bingöl

Bingöl Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde, yeşillikler ve yaylalar diyarı il. 41°20' ve 39°54' kuzey enlemleri ile 38°27' ve 40°27' doğu boylamları arasında yer alır. İlin doğusunda Muş, kuzeyinde Erzurum ve Erzincan, batısında Tunceli ile Ela...