Etiket: Taksim

İzzettin Ökte

Tanbur sanatçısı.1910 İstanbul,26 Mayıs 1991 Çınarcık. Babası Udi Nail Ökte`dir. Kendi kendini yetiştirdi. Genç yaşta Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyeti`ne öğretmen oldu. Ardından yeni kurulan Ankara radyosuna tanburi olarak girdi. (Daha sonra İ.T.Ü. Devlet Ko...

Yaylı tambur

Yayla çalınan tanbur türü.Yaklaşık bir asırlık bir mâzisi vardır.Tanburi Cemil Bey tarafından icad edildi.Daha sonra Ercüment Batanay ve Fahrettin Çimenli tarafından geliştirilerek bugünkü hâline getirildi.

Batu Mutlugil

Batu Mutlugil, Duman grubunun elektro gitaristi Batuhan Mutlugil`in babası ve Taksim-Mojo`nun sahibidir. Türkiye`deki blues müzisyenlerinden biridir. Zamanında Yavuz Çetin ile birlikte Blue Blues Band`de de çalmıştır. Şimdi ise yeni grubu karpuz ile Her P...

İstanbul halk taşımacılığı

İstanbul'da toplu taşıma, 5712 kilometrekarelik bir alana yayılan şehrin, 13 milyondan fazla nüfusuna toplu taşıma hizmeti veren sistemlerdir.

Yeşilçam Sokağı

Yeşilçam, İstanbul`un Beyoğlu semtinin Taksim`e yakın kısmında yer alan bir sokak.

Ebru Elver

Ebru Elver, müzisyen bir ailenin kızı olarak İstanbul Beyoğlu'nda doğdu. Kendisine örnek aldığı iki erkek kardeşi gibi küçük yaşlarda müziğe başladı.

Zürafa sokak

Zürafa sokak, İstanbul`da Taksim`in aşağısında, Karaköy`de bulunan genelevleri ile meşhur bir caddedir.

Zoğrafyon Rum Lisesi

Zoğrafyon Ortaokulu ve Lisesi İstanbul`da faaliyet gösteren az sayıda kalmış Rum eğitim kurumlarından biridir. Okul İstanbul`un merkezinde Beyoğlu`na çok yakın bir konumdadır.

Zoğrafyon Lisesi

Zoğrafyon Ortaokulu ve Lisesi İstanbul'da faaliyet gösteren çok az sayıda kalmış Rum eğitim kurumlarından biridir. Okul İstanbul'un merkezinde Beyoğlu'nda Taksim Meydanına çok yakın bir konumdadır.

Yeşilçam

Yeşilçam, İstanbul`un Beyoğlu semtinin Taksim`e yakın kısmında yer alan bir sokak.

Tonguç Türsan

Tonguç Türsan 1927 yılında İstanbul`da doğdu. Kürek sporunda acemilik dönemini Galatasaray ve Taksim Kulüpleri`nde geçirdi. Fenerbahçe`de parladı ve Türkiye`nin gelmiş geçmiş en iyi kürekçilerinden biri oldu. Sayısız şampiyonluklar kazandı. 1953 yılında e...

Taşkışla

Taşkışla, İstanbul'un Şişli ilçesinde, Elmadağ semtinde, Taşkışla Caddesi üzerinde yer alan, günümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi olarak kullanılan yeni rönesans üslubunda Osmanlı kışlasıdır.

Tamburi Cemil Bey

Tamburi Cemil Bey (1873-1916), Türk tambur, yaylı tambur, klasik kemençe, alto kemençe, viyolonsel ve lavta ustası. Çok sayıda bestesi ve taş plak kayıtları vardır.

Surp Harutyan Kilisesi

Taksim`de Esayan Kız Lisesi`nin bahçesinde yer alan 1738 `de ahşap olarak inşa edilen kilise 1846 yılında onarıldı. 19. yüzyılın sonlarında Esayan kardeşler tarafından hastane ve erkek-kız öğrencilere ait okulla birlikte yeniden inşa edildi. Patrik "...