Etiket: Uranüs (gezegen)

10199 Chariklo

10199 Chariklo (1997 CU26) Satürn ve Uranüs arasında yörüngede olan bir centaur gökcismidir. Centaur grubu içinde bilinen en büyük gezegenciktir.

Ariel (uydu)

Ariel, Uranüs' ün uydularından biridir. 24 Ekim 1956' da William Lassel tarafından Uranüs'ün diğer bir uydusu olan Umbriel ile birlikte keşfedilmiştir.

Flamsteed tanımlaması

Flamsteed yıldız belirtmesi, Bayer belirtmesine benzemenin yanı sıra, farkı Yunanca harfler yerine sayıları kullanmasıdır. Sayılar başlangıçta artan sağ açıklık düzenine göre verilmiş, ancak devinme etkisi nedeniyle günümüzde bu düzen bazı yerlerde geçerl...

Flamsteed belirtmesi

Flamsteed yıldız belirtmesi, Bayer belirtmesine benzemenin yanı sıra, farkı Yunanca harfler yerine sayıları kullanmasıdır.

Günes sistemi

Güneş Sistemi; Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu, beş cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, Haumea, Makemake) ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur. Küçük cisimler katego...

URANÜS

Güneş sistemini meydana getiren gezegenlerden biri. Güneş sisteminin üçüncü büyük gezegenidir. Güneş merkez alınarak yapılan sıralamada Satürn’le Neptün arasında, yedinci gezegen olarak yer alır.

Uranus

Uranüs Güneş Sisteminin Güneş'ten yakınlık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürn'den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün'ün ardından dördüncü sırada gelir.