Etiket: Wade-Giles

Dong Zhongshu

Dong Zhongshu (Çince: 董仲舒; pinyin: Dŏng Zhòngshū; Wade-Giles: Tung Chung-shu; MÖ 179 - MÖ 104), Konfüçyüsçülük'ün Yeni Metin Okulu temsilcisidir.

Fu Xing

Fu Xing, (Wade-Giles yazımında Fu Hsing) Çin mitolojisinde, Fushoulu olarak bilinen üç yıldız tanrısından biridir. Tapınanlara mutluluk bağışlayan çok sayıda tanrıdan biridir.

Pai Mei

Pai Mei (Çince: 白眉; Wade-Giles: Pai Mei; pinyin: Bái Méi; kelime anlamı Beyaz Kaş) Quentin Tarantino’nun filmi Kill Bill’de bir karakterdir. Bu karakter Çin’de yaşamış Bak Mei adlı bir savunma sanatı ustasından esinlenilerek yaratılmıştır.

Kunqu

Kunqu (Çince:崑曲; pinyin: Kūnqǔ; Wade-Giles: k'un-ch'ü), Kunju, Kun operası ya da Kunqu Operası adıyla da bilinir. Çin operasının günümüze kadar ulaşan en eski formudur.

Pinyin

Pinyin, ya da Hanyu Pinyin (漢語拼音; Hànyǔ Pīnyīn) Mandarin için Çince yazısınında kullanılan romanizasyon sistemidir. Yani her biri ayrı bir ideogram olan Çince karakterlerin Latin alfabesi olarak yazılıp okunabilm...

Hanyu Pinyin

Pinyin, ya da Hanyu Pinyin (漢語拼音; Hànyǔ Pīnyīn) Standart Mandarin için Çince yazısınında kullanılan romanizasyon sistemidir. Yani her biri ayrı bir ideogram olan Çince karakterlerin Latin alfabesi olarak yazılıp...