Etiket: Yağmur

Tropikal Yağmur Ormanları

Tropikal ormanlar çok fazla yağis gören ormanlardır. İklimin genellikle ilkbahar-yaz hüküm sürdügü yerlerdir. Bitki bakımından zengin ormanlardir. Bitkinin çok olmasi yağışın fazla olmasının başka bir nedenidir.

Yağmur (anlam ayrım)

Yağmur (hava)

Gökkubbe

Gökyüzü, çeşitli nedenlerden ötürü tanımlaması zor bir kavramdır. Kabaca kişinin açık alanda yukarı baktığında gördüğü, tüm gök cisimlerini çevrelediği gözlemlenen boşluk olarak nitelendirilebilir.

Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti

Cem Adrian`ın 2006 yılında çıkarmış olduğu, prodüktörlüğünü kendi üstlendiği albüm.. Şarkı Sözlerinin hepsi ve Müziklerin çoğunun kendisine ait olduğu albüm..

Su (molekül)

Su, kohezyon kuvvetine sahip renksiz, kokusuz ve tatsız sıvı bir bileşiktir. Kimyada formülü (H2O) 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomundan meydana gelmiştir.

Kasırgalar

Kasırga ya da Tropikal Siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 kmden (75 milden) fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak deni...

Volvoks

Volvoks, en iyi bilinen yeşil alg cinsidir.Volvoks aynı zamanda bir mikroskobik canlıdır. Chlamydomanas denilen tek hücreli bir algin bölünmesi ile oluşur.bu olay izogamiye örnektir.İş bölümü ve özelleşme;yani hücreler arası farklılaşma görülür.

Isıalıcı

Termodinamikte, ısıalan (endotermik) kelimesi, ısı formunda enerji yutan reaksiyon veya işlem olarak tanımlanır. Endotermik kelimesinin köküne baktığımızda ‘’endo-‘’ “içine” anlamında önek, ‘’-termik’’ ise “ısıtmak” anlamına gelmektedir.

Harpuşta

Harpuşta, dış etkilere açık duvarların üstünü örten ve yağmur suyu, kar suyu gibi istenmeyen etkilerin yanlara akmasını sağlayan eğimli veya eğri bina bölümüdür.

Diskaro

Tapan (tırmık), toprak işlemede kullanılan ve tırmık grubuna giren bir zirai alet çeşididir.

Kar

Bulutları meydana getiren su buharı 0°C’nin altındaki sıcaklıklarda donar. Bu donma sonucu su buharı iğne şeklinde buz kristalleri hâlini alırlar. Bunların birbirlerine birleşmeleri netîcesinde de düzgün altıgen şeklinde kar kristalleri meydana gelir. Kar...

hidrolik güç

Hidrolik güç, bulutların su buharı taşıması, soğuk hava dalgasında yoğunlaşarak yeryüzüne yağmur ya da kar olarak yağması, yüksek yerlerden dere-ırmak-nehir olarak denizlere akması, yeryüzündeki suların yeniden güneş enerjisi tarafından buharlaştırılarak...