Etiket: Yemek

Şırdan

Şırdan Adana yöresine ait bir yiyecektir. Şırdan, Adana`da, "Adana kebap" ve "şalgam" kadar yaygın olan bir yiyecek olmasına rağmen Adana dışında pek bilinmeyen bir yiyecektir.

Şaşlık

Şiş kebabı, Türk yemek kültürünün içinde önemli bir yeri olan et yemeği. Özellikle müslümanların dini bayramı olan Kurban Bayramı'nda hemen tüm evlerde şölen havasıyla hazırlanan Şiş Kebabı, koyunun but etinden çıkan parçalarından yapılır.

Yumurta (yiyecek)

Yumurta, dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir. Birçok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanılabilmesine karşın, yumurta denince akla ilk gelen şey tavuk yumurtasıdır.

Sana (margarin)

Sana Unilever tarafından 1950 yılından itibaren üretilen margarin markasıdır. Üretildiği zamanlarda pazarda rakibinin olmaması ve Amerika`dan ucuza ithal edilen soya yağından yapılması dolayısıyla ucuz olan fiyatı nedeniyle çok başarılı bir ürün olmuştur....

Nokul

Nokul mayalı hamurla yapılan bir çeşit poğaça. Rulo şeklinde yapılması en ayırt edici özelliğidir.

Met helvası

Meth helvası, Eskişehir'in pişmaniye tadını andıran ünlü lifli helvasıdır. İsmini, met(çubuk) ve aşık kemiği ile birlikte oynanan bir sokak oyunundan almıştır.

Mercimekli Bükme

Mercimekli bükme, Türk mutfağından Afyonkarahisar kaynaklı bir hamurişi.

Malmelat

Marmelat, meyvelerin rendelenip şeker katılarak kaynatılmasıyla yapılan bir çeşit reçeldir. Reçelden daha çok kaynatılır ve suyunu daha çok çeker.

Mahluta çorbası

Mahluta çorbası, Antakya yöresine özgü mercimek çorbasıdır. Kırmızı mercimeğin suyla kaynatılmasıyla yapılır.

Macun şekeri

Macun şekeri macun kıvamına getirilmiş boyalı şekerden oluşan bir sokak yiyeceğidir.

Liman Lokantası

Liman Lokantası; resmî veya özel yemekli toplantıların ve günümüzde basın toplantılarının da düzenlendiği, İstanbul'un tarihî bir lokantasıdır. Galata Rıhtımı'ndaki; Prof.

Leblebi tozu

Leblebi tozu çok ince bir toz halinde öğütülmüş leblebiden oluşan bir sokak yiyeceğidir.

Lavaş ekmeği

Lavaş, su, un ve tuzla imal edilen bir çeşit ekmek. Yufkadan kalın, pideden incedir.

Hamsi Tava

Hamsi balığından tavada kızartma usulü yapılan, Karadenizde olduğu kadar değişik bölgelerde de sevilerek tüketilen bir yemek türüdür.

Etli ekmek

Etliekmek, Aksaray, Konya ve Sivas'ın en meşhur yemeklerinden biridir. Etli ekmeğin malzemeleri: kuzu eti, soğan, domates ve biberdir.