Etiket: Zooloji

Yerli kuşlar

Yerli kuşlar, zoolojinin kuşları inceleyen alt bilim dalı ornitolojiye (kuşbilim) göre mevsimsel göçlere katılmayan kuşlara denir. Göç eden kuşlara da göçmen kuşlar denir.

Nicholas Aylward Vigors

Nicholas Aylward Vigors (1785-26 Ekim 1840), İrlandalı zoolog ve politikacı. County Carlow, Old Leighlin`de doğmuştur. Trinity College, Oxford`da çalışıp, 1817`de mezun olmuştur.

Bengal kaplanı

İri bir erkek Bengal kaplanının boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Dişilerin boyu ise 2.6 metre kadardır. Ağırlık erkek kaplanlarda 290 kilograma kadar çıkabilir. Dişi kaplanlar ise 200 kilogram civarındadırlar. Ayrıca ağır kilolarına rağmen çok iyi birer y...

Aslan (anlam ayrım)

Aslan aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Arışahini

Arışahini, arı kutçuklarıyla beslenen bir şahin türüdür. Arışahini böcekçildir ve hemen hemen yalnız yabani balarılarının ve yabanarılarının kurtçuklarıyla beslenir. Bununla birlikte kovanlara saldırmaz.

Argiope

Argiope, çoğunlukla karnında koyu renk şeritler bulunan iri örümcek. Birçok türü yerkürenin ılıman bölgelerinde yaşar. Yuvarlak ağı, bir stabilimentum ile bezelidir. Örümcekgiller familyasındandır.

Ada cüceleşmesi

Ada cüceleşmesi, bir adada yaşayan hayvan türlerinin vücut boyutlarının, insani müdahale olmaksızın jenerasyonlar boyunca belirgin ölçüde küçüldüğü biyolojik bir fenomendir.

Östrus

Östrus, bazı memelilerin belli fizyolojik ve psikolojik semptomlar göstererek erkeği kabul etme durumu. Gebe olmayan ineklerde östrus hali her 20-21 günde görülür ve östrus süresi yaklaşık 18-20 saat sürer.

Polip (anlam ayrım)

*Polip (tıp): sindirim kanalı boşluğu içinde görülen doku kabarıklığı. Bazı hallarde kansere dönüşebilir. Kalınbağırsakta daha sık olur. Teşhis ve tedavisi endoskopi yöntemiyle yapılan, çıkarılarak kanserleşme tehlikesi önlenen polipler, bütün sindirim ka...

Palmat

Palmat veya elsi, botanik ve zooloji terimi. ``Avuç içi şeklinde`` anlamına gelir. Latince ``palma`` (avuç içi) sözcüğünden türemiştir.

Melanizm

Melanizm (Yunanca "siyah renklenme"), hayvanların aşırı ölçüde siyah pigmentlenmesi, başka bir değişle kısmen bolca melaninle depolanmasıdır. Yüksek melaninli bir hayvan ("kara" olarak da tanımlanır), kendi türünün yaygın renginin aksine tamamen siyah ren...

Nagapie

Galagogiller (Galagonidae), ağaçlarda yaşayan, noktürnal, iri gözlü, küçük bir nemli burunlu primat familyası. Afrika'da yaşarlar.

Keseli memeliler

Keseliler (Latince: Metatheria ya da Latince: Marsupialia) Memeliler sınıfının bir alt sınıfıdır. Eteneliler ile aralarındaki en önemli fark, yavruların henüz iyi gelişmemiş (neredeyse Embriyo) şekilde çok erken doğup annenin kesesinde gelişmeye devam etm...

Hayvan fizyolojisi

Hayvan fizyolojisi, hayvanların fizyolojik yapısını incelen bilim dalıdır. Hayvanı oluşturan tüm organ ve yapıların birlikte nasıl çalıştığını anlamaya çalışarak; hayvan organizmalarının mekanik, fiziksel ve biyokimyasal süreçlerini inceler.