Etliekmek

Konya ve civarına özgü, kıymalı pideye benzeyen bir yiyecek. Koyun eti, soğan, domates ve biber iyice karıştırılır ve uzunlamasına açılan hamurun üzerine yayılarak ekmek fırınında pişirilir. Birimi bazen metre bazen de "yarım" şeklindedir, her bir etliekmek pidesi bir yarım olarak adlandırılır. Ayran ile beraber tüketilir, özelikle düğün ve sünnet törenlerinde misafirlere ikram edilir. ...

Etliekmek hakkında detaylı bilgi

Konya ve civarına özgü, kıymalı pideye benzeyen bir yiyecek. Koyun eti, soğan, domates ve biber iyice karıştırılır ve uzunlamasına açılan hamurun üzerine yayılarak ekmek fırınında pişirilir. Birimi bazen metre bazen de "yarım" şeklindedir, her bir etliekmek pidesi bir yarım olarak adlandırılır. Ayran ile beraber tüketilir, özelikle düğün ve sünnet törenlerinde misafirlere ikram edilir.

} bu yiyeceğin bir çeşidide et ve peynir karışımı ile yapılan hallk arasındaki tabiriyle (mevlana) diye anılan yiyecektir
 ve ayrıca konyanın bamya çorbasını ve tandır kebabını da tatmayı unutmayın.


İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kadınhanı

Kadınhanı, Konya ilinin bir ilçesi. İl merkezine 56 km uzaklıktadır.

Etli Ekmek

Etliekmek, Aksaray, Konya ve Sivas'ın en meşhur yemeklerinden biridir. Etli ekmeğin malzemeleri: kuzu eti, soğan, domates ve biberdir.

Konya (şehir)

Konya, Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşan Konya'da TÜİK'in 2013 verilerine göre 2.079.225 kişi yaşamaktadır.