Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika

Belçika Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk katılan ülkeler arasındadır. şu ana kadar 54 kez katılmıştır sadece 1994, 1997 ve 2001 yıllarında katılmamıştır. katılmama sebebleri ise yarışmada alınan başarısızlıklardan dolayı bu kararı almıştır.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika

Belçika Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk katılan ülkeler arasındadır. şu ana kadar 54 kez katılmıştır sadece 1994, 1997 ve 2001 yıllarında katılmamıştır. katılmama sebebleri ise yarışmada alınan başarısızlıklardan dolayı bu kararı almıştır. Belçika'nın yarışma için iki tane Ulusal kanalı vardır bunlardan biri Flaman Bölgesi yayımcısı olan Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT), diğeri ise Valon Bölgesi yayımcısı olan Radio Télévision Belge Francophone (RTBF). Bu iki yayımcı da Eurovision Şarkı Yarışması için temsilci seçer. VRT, Eurosong adında ulusal final düzenlerken, RTBF ise Doğrudan seçim yöntemini kullanır. (fakat RTBF 1998, 2005 ve 2011 yıllarında Ulusal Final düzenlemiştir.) Belçika'ya tek birinciliği Norveç'in kenti olan Bergen'de yapılan 1986 Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışmış olan Sandra Kim'in seslendirmiş olduğu "J'aime la vie" adlı şarkı ile getirmiştir. Sandra Kazandığında sadece 13 yaşındaydı ayrıca Sandra Eurovision Şarkı Yarışması'nın en genç birincisi ünvanını elde etmiştir. Belçika 1978 ve 2003 yıllarında ikinci olurken, Sekiz kez sonuncu olmuştur. 2003 yılında Belçika'yı Urban Trad grubunun seslendirmiş olduğu "Sanomi" adlı şarkıyla temsil etmiş 165 puanla ikinci olmuş, 2 puan farkla birinci Türkiye olmuştur. 2008 yılında Belçika'yı Ishtar adlı grup temsil etmiş fakat Yarıfinal'de 17. olarak Finale çıkma şansını elde edememiştir. 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika 12 Mayıs 2009'da yapılmış olan Birinci Yarıfinal'de yarışmış sadece Ermenistan'dan 1 puan alarak 17. olmuştur. 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda 2008 X factor Belgium'da ikinci olan Tom Dice temsil etmiş Birinci Yarıfinal'i birinci olarak bitirip Final'de de Altıncı olmuştur. bu sonuç Belçika'nın son yıllarda elde ettiği en iyi sonuçtur. 2011 yılında Belçika'yı Witloof Bay grubunun seslendirmiş olduğu "With Love Baby" adlı şarkıyla temsil etmiş Yarıfinalde 11. olarak 1 puan farkla Final biletini Moldova'ya kaptırmış oldu. Belçika Azerbaycan'nın başkenti Bakü'de yapılmış olan 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'na Iris'in seslendirmiş olduğu "Would You?" adlı şarkı ile katılmış fakat yarıfinalde 18 puanla Onyedinci olarak Finale çıkmayı başaramamıştır. Belçika İsveç'in kenti olan Malmö'de yapılacak 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na Roberto Bellarosa'nın seslendirmiş olduğu "Love Kills" adlı şarkı ile katılacağını açıklamıştır.Roberto Bellarosa topladığı 71 puanla yarışmayı 12. sırada bitirmiştir.

Katılımları

Oylama geçmişi (1975-2013)

Belçika'nın en çok puan verdiği ülkeler: Belçika'nın en çok puan aldığı ülkeler:

Yarıfinal uygulaması getirilen 2004 yılından beri

Belçika'nın en çok puan verdiği ülkeler... Belçika'nın en çok puan aldığı ülkeler... Belçika'nın 12 puan verdiği ülkeler...

Ev Sahiplikleri

Yorumcular ve oyları okuyanlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar