Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bulgaristan

Bulgaristan, Eurovision Şarkı Yarışması'na 8 kez katılmıştır. ilk kez Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaplan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı.

Bulgaristan, Eurovision Şarkı Yarışması'na 8 kez katılmıştır. ilk kez Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaplan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı. Bulgaristan ilk yarışma için Kaffe grubu "Lorraine" adlı şarkısıyla yarı-finalde 49 puanla 19. olarak finalde yarışamadı. 2006 yılı için başarı yakalamak için Mariana Popova'nın seslendirmiş olduğu "Let Me Cry" adlı şarkıyı göndermiş Yarıfinalde 38 puan alarak Onyedinci olmuştur böylece başarı yapmaktan vazgeçmek zorunda kaldılar. Bulgaristan ilk finale yükselmesini Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 2007 Eurovision Şarkı Yarışması için Elitsa ve Stoyan'ın "Water" adlı şarkısıyla ilk kez finalde yarışmayı başardı. Bulgaristan bu şarkıyla yarışmayı beşinci tamamladı ve en iyi derecesini elde etti. Bulgaristan önceki yıl Top 10'a girdiği için Kurallar gereği bir sonraki yıl Final'den yarışması gerekiyordu fakat 2008 yılında yürürlüğe giren İki yarıfinal'li yarışma olduğu için Yarıfinal'den yarışmak zorunda kalmıştır. Bulgaristan Sırbistan'nın başkenti Belgrad'da yapılan 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'na Deep Zone & Balthazar grubun seslendirmiş olduğu "DJ, Take Me Away" adlı şarkıyla yarışmış Yarıfinalde 56 puanla Onbirinci olup Finale çıkma şansını elde edememiştir. 2009 yılında Bulgaristan Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılmış olan yarışma'da Ulusal final'ini başlatan ilk ülke olmuştur. yarışmaya Krassimir Avramov'un seslendirmiş olduğu "Illusion" adlı şarkıyla katılmış 7 puanla Onaltıncı olarak Finale çıkamamıştır. Ekim 2009'da Bulgaristan 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsilcilerinin Miroslav Kostadinov olduğunu belirtmiştir Miroslav "Angel si ti" adlı şarkıyla yarışmış 19 puanla Onbeşinci olarak finale çıkamamıştır. 2011 yılında Bulgaristan Almanya'nın kenti olan Düsseldorf'ta yapılmış olan yarışmaya Poli Genova'nın seslendirmiş olduğu "Na inat" adlı şarkı ile katılmış fakat 48 puanla Onikinci olarak finale çıkma şasını elde edememiştir. Bulgaristan 2012 yılında Sofi Marinova'yı tam 12 dilde seni seviyorum diyen "Love Unlimited" adlı şarkıyla katılmış 45 puanla Onbirinci olarak Yarıfinalde elenmiştir. Bulgaristan, İsveç'in kenti olan Malmö'de yapılacak olan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na Bulgaristan'a en sonucu aldıran Elitsa & Stoyan ikilisinin seslendirmiş olduğu "Samo Shampioni" adlı şarkıyla katılacaktır. Yarışmacılar Oylama Tarihi (2005-2012) Bulgaristan'ın en fazla puan verdiği ülkeler... (yalnızca finalde) Bulgaristan'ın en fazla puan aldığı ülkeler... (yalnızca finalde)

Yarıfinal uygulaması getirilen 2004 yılından beri

Bulgaristan'ın en çok puan verdiği ülkeler... Bulgaristan'ın en çok puan aldığı ülkeler... Bulgaristan'ın yıllara göre 12 puan verdiği ülkeler... Yorumcular ve Oyları Okuyanlar Bağlantılar * Eurovision Resmi Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bulgaristan
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bulgaristan