Eurovision Şarkı Yarışması'nda İspanya

İspanya, Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk defa 1961 yılında katılmıştır. 2004 yılında uygulamaya konulan yarı final uygulamasında İspanya "Büyük Dörtlü" (2011 yılında tekrar yarışmaya başlayan İtalya ile "Büyük Beşli" oldu) olarak ifade edilen ve her sene doğrudan finale katılan ülkelerden birisidir. Diğer ülkeler; Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık’tır. Bu devletler Avrupa Yayın Birliği’ne en büyük finansal desteği sağlayan devletlerdir.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda İspanya

İspanya, Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk defa 1961 yılında katılmıştır. 2004 yılında uygulamaya konulan yarı final uygulamasında İspanya "Büyük Dörtlü" (2011 yılında tekrar yarışmaya başlayan İtalya ile "Büyük Beşli" oldu) olarak ifade edilen ve her sene doğrudan finale katılan ülkelerden birisidir. Diğer ülkeler; Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık’tır. Bu devletler Avrupa Yayın Birliği’ne en büyük finansal desteği sağlayan devletlerdir. İspanya iki kez birinci olmuştur. İlk birincilliğini 1968 yılında Massiel’in seslendirdiği "La, la, la" adlı şarkıyla kazanan İspanya ertesi yıl kendi evinde üç ülkeyle birlikte birinciliği paylaştı. İspanya'dan Salomé, Birleşik Krallık'tan Lulu, Fransa’dan Frida Boccara ve Hollanda’dan Lenny Kuhr o yılın birinciliği paylaştılar. Yarıfinal uygulaması başladığı 2004 yılında İspanya, Ramón'un seslendirmiş olduğu "Para llenarme de ti" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 87 puanla Onuncu olmuştur. İspanya, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na Son de Sol grubunun seslendirmiş olduğu "Brujería" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 28 puanla Yirmibirinci olabilmiştir. İspanya, 2006 yılında Las Ketchup grubunun seslendirmiş olduğu "Un Blodymary" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 18 puanla Yirmibirinci olmuştur. İspanya, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'na D'NASH grubunun seslendirmiş olduğu "I Love You Mi Vida" adlı şarkıyla katılmış, 43 puanla Yirminci olabilmiştir. İspanya, 2008 yılında Rodolfo Chikilicuatre'nin seslendirmiş olduğu "Baila el Chiki-chiki" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 55 puanla Onaltıncı olmuştur. İspanya, Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'na Soraya'nın seslendirmiş olduğu "La noche es para mí" adlı şarkıyla katılmış, 23 puanla Yirmiüçüncü olabilmiştir. İspanya, 2010 yılında Daniel Diges'in seslendirmiş olduğu "Algo Pequeñito" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 68 puanla Onbeşinci olmuştur. İspanya, Almanya'nın kenti Düsseldorf'ta yapılan 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'na Lucía Pérez'in seslendirmiş olduğu "Que me quiten lo bailao" adlı şarkıyla katılmış, 50 puanla Yirmiüçüncü olabilmiştir. İspanya, 2012 yılında Pastora Soler'in seslendirmiş olduğu "Quédate Conmigo" adlı şarkıyla katılmış, Final'de 97 puanla Onuncu olmuştur. İspanya, İsveç'in kenti Malmö'de yapılacak olan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na El Sueño de Morfeo grubunun seslendirmiş olduğu "Contigo hasta el final" adlı şarkıyla katılacaktır. Eurovision Şarkı Yarışması'nın 50. yıl kutlamaları kapsamında birinci olan on şarkı ve jüri tarafından seçilen dört şarkının yarıştığı özel programda 1973 yılında ikinci olan "Eres tú" adlı şarkıyla İspanya da yer aldı ve 11. oldu.

İspanya ve "Büyük Beşli"

1998 yarışmasından bu yana, yarışma için en çok finansal kaynağı sağlayan beş referans ülkesi (Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya) ön elemelere katılmadan, doğrudan finalde yarışmaktadır. 2011 yılında İtalya'nın yarışmaya geri dönüşüne dek ise dört referans ülkesinin ismi "Büyük Dörtlü" olarak biliniyordu.

Katılımlar

Puanlama Geçmişi (1975-2012)

İspanya'nın en çok puan verdiği ülkeler; İspanya'nın en çok puan aldığı ülkeler;

Yarıfinal uygulaması getirilen 2004 yılından beri

İspanya'nın en çok puan verdiği ülkeler... İspanya'nın 12 puan verdiği ülkeler...

Ev Sahiplikleri

Marcel Bezençon Ödülleri

Fan Ödülü

Yorumcular ve Oyları Okuyanlar

Congratulations: 50. Yıl Eurovision Şarkı Yarışması

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar