Eurovision Şarkı Yarışması'nda Letonya

Letonya, Eurovision Şarkı Yarışması'na 14 kez katılmıştır. İlk kez katıldığı 2000 yılında Brainstorm grubunun seslendirmiş olduğu "My Star" adlı şarkıyla katılmış, 136 puanla Üçüncü olmuştur. 2 yıl sonra komşusu Estonya'da yapılan 2002 Eurovision Şarkı Yarışması'na Marie N'in seslendirmiş olduğu "I Wanna" adlı şarkıyla katılmış, 176 puanla Birinci olarak yarışmayı bir sonraki yıl Letonya'ya taşımış oldu.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Letonya

Letonya, Eurovision Şarkı Yarışması'na 14 kez katılmıştır. İlk kez katıldığı 2000 yılında Brainstorm grubunun seslendirmiş olduğu "My Star" adlı şarkıyla katılmış, 136 puanla Üçüncü olmuştur. 2 yıl sonra komşusu Estonya'da yapılan 2002 Eurovision Şarkı Yarışması'na Marie N'in seslendirmiş olduğu "I Wanna" adlı şarkıyla katılmış, 176 puanla Birinci olarak yarışmayı bir sonraki yıl Letonya'ya taşımış oldu. Yarıfinal uygulaması başlandığı 2004 yılında Fomins & Kleins ikilisinin seslendirmiş olduğu "Dziesma par laimi" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 23 puanla Onyedinci olarak Final'e çıkamamıştır. Letonya, Ukrayna'da yapılan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na Walters & Kazha ikilisinin seslendirmiş olduğu "The War Is Not Over" adlı şarkı ile katılmış, Yarıfinal'de 85 puanla Onuncu olarak Finale çıkmış Finalde de 153 puanla Beşinci olmuştur. Letonya, 2006 yılında Vocal Group Cosmos grubunun seslendirmiş olduğu "I Hear Your Heart" adlı şarkıyla katılmış, önceki yıl ilk on'da yarışmayı bitirdiği için direk final'de yarışan Letonya, 30 puanla Onaltıncı olmuştur. Letonya, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'na Bonaparti.lv grubunun seslendirmiş olduğu "Questa notte" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 168 puanla Beşinci olarak finale çıkmış, Finalde de 54 puanla Onsekizinci olmuştur. Letonya, 2008 yılında Pirates of the Sea grubunun seslendirmiş olduğu "Wolves of the Sea" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 86 puanla Altıncı olarak finale çıkmış Finalde de 83 puanla Onikinci olmuştur. Letonya, Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'na Intars Busulis'in seslendirmiş olduğu "Probka" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 7 puan'la Ondokuzuncu olarak sonuncu olmuştur. Letonya, 2010 yılında Aisha'nın seslendirmiş olduğu "What For?" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 11 puanla Onyedinci olarak sonuncu olmuştur. Letonya, Almanya'nın kenti Düsseldorf'da yapılan 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'na Musiqq grubunun seslendirmiş olduğu "Angel in Disguise" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 25 puan'la Onyedinci olarak Final'e çıkamamıştır. Letonya, 2012 yılında Anmary'in seslendirmiş olduğu "Beautiful Song" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 17 puanla Onaltıncı olarak Final'e çıkamamıştır. Letonya, İsveç'in kenti olan Malmö'de yapılacak 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na PeR grubunun seslendirecek olduğu "Here We Go" adlı şarkıyla katılacaktır.

Yarışmacılar

Oylama tarihi (2000–2012)

Letonya'nın en çok puan verdiği ülkeler... Letonya'nın en çok puan aldığı ülkeler...

Yarı-final uygulaması getirilen 2004 yılından beri

Letonya'nın en çok puan verdiği ülkeler... Letonya'nın en çok puan aldığı ülkeler... Letonya'nın 12 puan verdiği ülkeler...

Ev sahipliği

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar