Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç

Norveç, Eurovision Şarkı Yarışması'na 1960 yılından beri katılmaktadır. sadece iki kez yarışmadan çekilmiştir. biri 1970, diğeri 2002'dir 2002'de yarışmayı boykot etmek amacıyla katılmamıştır.

Norveç, Eurovision Şarkı Yarışması'na 1960 yılından beri katılmaktadır. sadece iki kez yarışmadan çekilmiştir. biri 1970, diğeri 2002'dir 2002'de yarışmayı boykot etmek amacıyla katılmamıştır. Norveç en son birinciliğini 2009 yılında almıştır. diğer iki birinciliği ise 1985 yılında Bobbysocks grubunun seslendirmiş olduğu "La det swinge", diğeri ise 1995 yılında Secret Garden grubunun seslendirmiş olduğu "Nocturne" şarkısıdır. Bu başarılara rağmen dört kez sıfır puanla sonuncu olmuştur ayrıca Eurovision Şarkı Yarışması tarihinin en çok sonuncu olan ülkelerden biri olma ünvanını taşımaktadır. 2009 yılında birinci olduklarında 387 puan toplayarak ve en çok 12 puan toplama rekorlarını elde etmiştir. Her ne kadar 2012 yılında İsveç bu rekoru egale etmek istese de başarılı olamamıştır. Yarıfinal uygulaması getirilen 2004 yılından beri yarı-finallerde en iyi sonucu 2009 yılında Alexander Rybak'ın seslendirmiş olduğu "Fairytale" adlı şarkısıyla almıştır. diğer yarıfinalde elde ettiği ikinci en iyi sonuç ise 2008 yılında Maria Haukaas Storeng'in seslendirmiş olduğu "Hold On Be Strong" şarkısına aittir. Norveç, komşusu İsveç'in kenti olan Malmö'de yapılacak olan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na Margaret Berger'in seslendirmiş olduğu "I Feed You My Love" adlı şarkı ile katılacaktır. Eurovision Şarkı Yarışması'nın yayıncılığı üstlenen Norveç'in devlet kanalı olan Norsk rikskringkasting, temsilci seçmek için her yıl "Melodi Grand Prix" adında Ulusal final yapar.

Yarışmacılar

* Yarı-final kısmındaki XX, yarı-final uygulamasına geçilen 2004 yılından 2007'ye dek, bir önceki yıl ilk onda yer alan ülkelerin doğrudan finalde (referans ülkeleri Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İtalya ile birlikte) yarıştığı; 2008 yılından sonra ise yalnızca yarışmaya ev sahipliği yapan ülkenin beş referans ülkesi ile birlikte doğrudan finalde yarıştığı anlamına gelir. * Final kısmındaki XX, ülkenin yarı-finali geçemeyip, finalde yarışma hakkını kaybettiği anlamına gelir.

Oylama tarihi (1975-2012)

Norveçin en çok puan verdiği ülkeler... Norveç'in en çok puan aldığı ülkeler...

Yarıfinal uygulaması getirilen 2004 yılından beri

Norveç'in en çok puan verdiği ülkeler... Norveç'in en çok puan aldığı ülkeler... Norveç'in 12 puan verdiği ülkeler...

Ev sahiplikleri

Marcel Bezençon Ödülleri

Basın Ödülü

OGAE üyeleri tarafından kazanan

Yorumcular ve Oyları okuyanlar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç ilgili konular

 • High

  High (Türkçe: Yüksek) Knut Anders Sørum tarafından seslendirilen ve 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i temsil eden şarkı.
 • Oro

  Oro (Türkçe: Halay) Yelena Tomaşeviç & Bora Dugiç tarafından seslendirilen, 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sırbistan'ı temsil eden.
 • Touch my life with summer

  Touch my life with summer, Ellen Nikolaysen tarafından seslendirilen ve 1975 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i temsil eden şarkı.
 • Ven a bailar conmigo

  Ven a bailar conmigo, Guri Schanke tarafından seslendirilen 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i temsil eden şarkı.
 • Den vilda

  Den vilda, () One More Time grubu tarafından İsveççe seslendirilen ve Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen 1996 Eurovision Şarkı Yar
 • I evighet

  I evighet, () Elisabeth Andreassen tarafından Norveççe seslendirilen ve Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen 1996 Eurovision Şarkı Yar
 • Stella Mwangi

  Stella Viviana Wachera Mwangi (1 Eylül 1986, Nairobi), Kenya asıllı Norveçli şarkıcı. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i "Haba
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç