--}}

Ev Hayvanları

Doğada besinini ve barınağını kendisi bularak, düşmanlarına karşı kendini savunarak yaşamını ve soyunu sürdüren yabani hayvanların bir bölümü insan eliyle evcilleştirilmiştir, yabani hayvanların evcilleştirmeye başlandığı tarihöncesi devirlere dayanır. Bu hayvanların, doğal çevrelerinde özgür ve yabanıl yaşarken tutsak edilerek insan eliyle bakılıp beslenmeye ve insanla birlikte yaşamaya alıştırılmasıevcilleştirmenin yalnızca ilk aşamasıdır.

Düzenle|Mayıs 2007 İnsanların evde hayvan besleme alışkanlığı, yabani hayvanların evcilleştirmeye başlandığı tarihöncesi devirlere dayanır. Çünkü insanlar, etinden, sütünden, derisinden, gücünden yararlandıkları hayvanlarla birlikte bazı diğer hayvanlara da sevgi beslemeye başlamıştır. Bu sayede başlangıçta çıkar amaçlı kurulan ilişki, zamanla sevgi ve dostluk ilişkisine dönüşmüştür.

At, inek vb. gibi yararlanılan hayvanların yavruları insanoğluna çok sevimli gelmeye başlamış, özellikle çocukların ilgisini çekmiştir. Her evcil hayvan evde beslenemeyeceği gibi, bazı evcil olmayan hayvanları da insanlar evinde beslemeye çalışmıştır (aslan, jaguar, timsah vb.). Fakat bu hayvanlar evcilleştirilemedikleri ve doğal dürtülerindeki vahişliği kaybedemedikleri için insanoğluna saldırmıştır.

Evde hayvan beslemenin belli başlı kuralları vardır. Hayvanların yemeğini ve suyunu temin etmek, onları temiz tutmak, bazı konularda eğitmek vb. unsurlar bu kuralların başlıcalarıdır.

evcil hayvan türleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    cok güzeller ve gözler dinlenir, balık favorim, gökkuşağı balığı bay bay

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ev Hayvanları
Ev hayvanları