Everest (Film)

Everest (film), yönetmenliğini Baltasar Kormákur'un yaptığı 2015 tarihli, İngiliz-Amerikan-İzlanda yapımı uzun metrajlı bir sinema filmidir. Film, 1996 yılı Mayıs ayında Everest Dağı tırmanışı sırasında meydana gelen faciayı ve facia öncesinde gerçekleşen olayları konu alıyor. Hikâye, biri Rob Hall (Jason Clarke), diğeri Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) liderliğindeki iki keşif grubunun hayatta kalma girişimlerine odaklanıyor. Gerçek bir hikâyenin anlatıldığı filmin senaryosu, William Nicholson ve Simon Beaufoy tarafından yazıldı.

Film, 2 Eylül 2015'te 72. Venedik Uluslararası Film Festivali'ni açılış filmi olarak gösterildi. IMAX 3D ve RealD 3D formatlarında yayınlandı ve 16 Eylül 2015'te gösterime girdi. Film ticarî açıdan başarılı oldu; dünya çapında 55 milyon dolarlık bir bütçeyle 203 milyon dolar hasılat elde etti ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.

Filmin asıl kişilikleri Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes, Robin Wright, Michael Kelly, Sam Worthington, Keira Knightley, Emily Watson ve Jake Gyllenhaal tarafından canlandırıldı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.