Evkafteke, Akhisar

Kısaca: Akhisara Bağlı Bir KöySultan II Mahmud Döneminde mecburi iskana tabi tutulan Tekeli aşiretine bağlı yörüklerin Süleyman Köy sınırları içerisindeki bu bölgeye yerleştirilmesi ile oluşmuş bir köydür. Bu bölgeden önce Manisa ovasında gezici olan bu aşiret Hayvancılık İle geçiniyorlar idi. ...devamı ☟

Evkafteke, Akhisar
Evkafteke, Akhisar

}

Akhisara Bağlı Bir Köy Sultan II Mahmud Döneminde mecburi iskana tabi tutulan Tekeli aşiretine bağlı yörüklerin Süleyman Köy sınırları içerisindeki bu bölgeye yerleştirilmesi ile oluşmuş bir köydür.

Bu bölgeden önce Manisa ovasında gezici olan bu aşiret Hayvancılık İle geçiniyorlar idi. Ovada hayvanlarının Bağ bahçelere ve çevre köylere zarar vermesi sonunda Saruhan valisine yapılan şikayetler sonunda bu Palamut nahiyesi Süleyman Obasına yerleştirilerek, mecburi iskana tabi tutulmuşlardır. Türkmenistanın Ahal bölgesinden geldikleri bilinmektedir. At yetiştiriciliğinde usta olan bu aşiret malesef bu özelliğini kaybetmiştir.Yaylacılık geleneği malesef kalkmıştır. köy iç çatışmalar ve arazi azlığı dolayısıyla sürekli göç vermektedir.

Teke Türkmenleri İran,Horasan,Türkmenistan ile Afganistan sınır bölgesinde şu an yaşayanlardan olup,Anadolu`ya ilk gelen Türkmenlerdendir.Kendilerine YÜVRÜK denen Türkmenlerdendir.Alparslan`ın askerlerinin çoğu TEKE idi.Türkmenistan`ın en kalabalık halkı AHILTEKE dir. Bunlara ESKİYÖRÜKLER de denir.Yarış atları Dünya`da emsalsizdir.

Kaynak: GÖKÇEN, İbrahim, Saruhan`da Yürük ve Türkmenler(17.-18. asır sicillerine göre), Manisa Halkevi yay., 1950..

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.