F klavye

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir.

F Klavye hakkında bilgiler

Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946`dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955`te başarabilmiş. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu`nca oluşturulan On parmak yöntemi ile Türkçe için ideal Klavye`yi 20 Ekim 1955`te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi`ne ``Standart Türk Klavyesi`` olarak kabul ettirmiş.

Türkiye`deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavyeye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu`na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak kabul edilmesiyle kesinleşmiştir. 25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde `Klavye İnkılabı` olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Sıtkı Yener, bu sebeple F Klavyenin Babası olarak da anılmaktadır.

Q Klavye İle Karşılaştırma

200px|thumb|right| F klavyede sık kullanılan tuşların dağılımı 200px|thumb|right| Q klavyede sık kullanılan tuşların dağılımı F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. Türkçe doğal dil işleme projesi olan Zemberek`le yapılan testlerde Türkçe`de çok kullanılan harflerin F klavyede kolay yerlerde olduğu ispatlanmıştır. Q klavyede ise ``ş``, ``i``, ``ğ`` gibi harfler ulaşılması zor yerlerdedir. Ayriyeten Türkçe`de çok kullanılan "de" gibi ekleri yazmak için Q klavye`de orta parmakla ilk önce ``d`` `ye sonra da tekrar ``e`` `ye basılması lazımdır. Böyle yazılması zor olan ikililere sorunlu ikili adı verilir.

Klavyelerdeki sorunulu ikililerin Türkçedeki kullanım oranı şöyledir<ref>http://zembereknlp.blogspot.com/2006/12/f-ve-q-problemli-ikililer.html</ref>:
  • F klavye: %6, 6
  • Q klavye: %9, 3


Dipnotlar

<div class="references-small"> <references /> </div>

Kaynaklar

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki F klavye maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Klavye

Bilgisayarın en önemli giriş elemanıdır. İki tip klavye vardır: F klavye ve Q klavye. Klavyede her tuşa iki kod atanmıştır.

Klavye (bilgisayar)

Tuştakımı ya da klavye bilgisayarın en önemli giriş ögesidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır.

F

F harfi, Türk abecesinin 7., Latin abecesinin 6. harfidir.

Klavye (Keyboard)

Bilgisayar ortamında komut ve bilgilerin yazılması için kullanılan birimdir. Bilgisayarlarının Türkçe klavyeler, Türkçe karakterleri olan Q veya F standardında dizili 105 Tuşlu klavyelerdir. Türkçe karakterler ve diğer işaretlerin dizilimi MSDOS, Windows 3.lx ve Windows 95'te ...

Yurtsan Atakan

İngiliz lisesi ve Boğazici Universitesi Siyasal mezunu gazetecidir. Hürriyet Gazetesi'nde Kelebek ve E.yaşam eklerinde köşe yazarlığı, Hürriyet e-yaşam ekinin yayın yönetmenliğini, kurucusu olduğu Onpunto.com isimli yeni medya projesinin yöneticiliğini yapmaktadır. Evli ve bir ...

Gazi (dizi)

Gazi bir askerin ve ünlü bir işadamının hayatını anlatan, Adem Kılıç yapımı 2008 yılında başlayan bir dizidir.