FAI Kupası

İrlanda Futbol Federasyonu Kupası (İngilizce: Football Association of Ireland Challenge Cup, FAI Cup), İrlanda Cumhuriyeti takımlarının karşılaştığı eleme usulü ile oynanan şampiyonadır. Kupaya ülke dışından katılan tek takım Kuzey İrlanda takımı Derry City'dir. İrlanda Futbol Federasyonu (FAI) tarafından düzenlenen kupanın adı Ford'un sponsorluğundan sonra FAI Ford Cup olarak değişmiştir.

İrlanda Futbol Federasyonu Kupası (İngilizce: Football Association of Ireland Challenge Cup, FAI Cup), İrlanda Cumhuriyeti takımlarının karşılaştığı eleme usulü ile oynanan şampiyonadır. Kupaya ülke dışından katılan tek takım Kuzey İrlanda takımı Derry City'dir. İrlanda Futbol Federasyonu (FAI) tarafından düzenlenen kupanın adı Ford'un sponsorluğundan sonra FAI Ford Cup olarak değişmiştir. 1923'den 1936 yılına kadar Free State Cup ismiyle düzenlenen kupanın en başarılı takımı 24 şampiyonluk ile Shamrock Rovers'dır. Finaller 1920'lerin başından beri FAI Kupası finalleri Dublin'deki Dalymount Park'da yapılıyordu. Ancak Dalymount'un yetersiz kalması nedeniyle finaller 1990 yılında farklı stadlarda oynanmaya başlamıştır.

Finaller

, 1990 ve 1997 yılları arasında Landsdowne Road'da oynanmış, 1997–1999 yıllarında Dalymount'a geri dönülmüş, 1999'dan 2002'ye kadar Tolka Park'ta yapılmış, 2003 2007 yılları arasında Landsdowne Road'a geri dönülmüştür. 2007 ve 2008 finalleri RDS Arena'da oynanmıştır. Son final yani 2009 finali ise Tallaght Stadı'nda yapılmıştır. 2010 ve 2011 finali Aviva Stadı'nda yapıldı.

İstatistikler

Final sonuçları

Kulüplere göre sonuçlar

Notlar

*Cork United dahil. *Waterford dahil. *Limerick United dahil. *Drogheda dahil. *Derry, 1985 yılında katılmaya başladı.

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

FAI Kupası
FAI Kupası