--}}

Faselis

Şablon:Infobox antik kentKemer yakınlarındaki antik kent.

Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı`nın çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Faselis kenti Kemer`in 16 km. batısındadır. Antalya - Kumluca karayolunun 57.km.`sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km. sonra Faselis`e ulaşılır.

Kent M.Ö. VII. yüzyılda Rodos`lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya`nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Faselis`in üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkanlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin M.Ö. I. ve II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 m. yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır.

Milli park içinde yer alan bu bölgede piknik alanları kullanıma açıktır. Bölgeye karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca yat turlarıyla birçok turist Faselis ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret etmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Faselis
Faselis