Fasulye

Fasulye (Phaseolus vulgaris); Alm.Gartenbohne (f), Fr. Haricot (m), İng. Bean. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yerli değildir.Sebze olarak yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilir. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen eski ve önemli bir sebze.Vatanı GüneyAmerika’dır.Amerika’da yetişen 200 kadar türü vardır. Bütün dünyaya yayılmış olup, sebze olarak yetiştirilmektedir. Fasulye, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitk...

FASULYE (türkçe) anlamı
1. fasulyegillerden
2. barbunya
3. çalı
4. ayşekadın gibi birçok türü bulunan bitki (phaseolus vulgaris).
bu bitkinin sebze olarak yararlanılan yeşil ürünü ve kuru tohumları.
FASULYE (türkçe) anlamı
5. 1 . Fasulyegillerden
6. barbunya
7. çalı
8. ayşekadın
9. horoz vb. türleri bulunan bitki (Phaseolus vulgaris).
10. 2 . Bu bitkinin sebze olarak yararlanılan yeşil ürünü ve kuru tohumları.
11. Atasözü
12. deyim ve birleşik fiiller
13. (biri) fasulye gibi kendini nimetten saymak
14. fasulye sırığı gibi
FASULYE (türkçe) ingilizcesi
1. n. bean
2. haricot
FASULYE (türkçe) fransızcası
1. haricot [le]
FASULYE (türkçe) almancası
1. n. Bohne

Fasulye hakkında bilgiler

Fasulye (Phaseolus vulgaris); Alm.Gartenbohne (f), Fr. Haricot (m), İng. Bean. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yerli değildir.Sebze olarak yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilir.

Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen eski ve önemli bir sebze.Vatanı GüneyAmerika’dır.Amerika’da yetişen 200 kadar türü vardır. Bütün dünyaya yayılmış olup, sebze olarak yetiştirilmektedir. Fasulye, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitkidir.Yaprakları üçlüdür.Çiçekleri ve meyvesi bezelyeninki gibidir. Fasulye, sırık fasulyesi ve bodur fasulye olmak üzere başlıca iki gruba ayrılır.Sırık fasulyesinin çalı, boncuk, barbunya; bodur fasulyesinin ise, yer fasulyesi ve ferasetsiz fasulye gibi çeşitleri vardır. Bu çeşitler kısaca açıklanırsa:

Çalı fasulyesi; tohumu beyaz, körpesi kılçıksız, makbul ve lezzetlidir. Boncuk fasulyesi; tohumu bej renginde, yuvarlak veya oval kılçıksızdır. Barbunya fasulyesi; daha çok kuru olarak yenir.Tohumları kırmızı beneklidir. Ferasetsiz fasulye; yalnız yeşili makbuldür, kılçıksızdır.Kuru fasulye olarak yenen çeşitleri barbunya, şeker fasulyesi, selanik fasulyesi, börülcedir. Soya fasulyesi;Çin ve Japonya’da geniş tarımı yapılan, besin değeri bakımından yüksek olan bir bitkidir. Soya fasulyesi protein ve yağ bakımından zengindir. B-E vitaminleri vardır.Kavrulmuş taneleri kahve lezzetindedir.

Fasulye hemen her yerde yetişirse de killi, kumlu, nemli toprakları çok sever.Ilık yerlerde çok iyi yetişen fasulye, kışı 3-4°C den aşağı olmayan yerlerde sonbaharda ekilir. Ürünü ilkbaharda ve yazın alınır.Soğuk yörelerde ise dikim mevsimi şubattır. Bizde Özellikle Akdeniz bölgesinde seralarda yetiştirilen fasulyelerin ürünü ilkbaharın başında alınabilmektedir.Aynı topraktan senede iki defa ürün alınabilir.

Fasulyenin dikimi sıra usulüyle yapılır. Birer metre arayla açılan ocaklara 4-5 tohum atılır. Sürgünler çıkmaya başlayınca, ocakların hemen yanına sırıklar dikilerek bitkinin bunlara sarılması sağlanır.

Kullanıldığı yerler: En besleyici sebzelerden biridir. Proteince zengin ve lezzetli bir sebzedir.Kuru fasulye % 25 protein, % 55 karbonhidrat, % 4 selüloz, % 2 yağ, % 10 su ve % 4 diğer maddeler ihtiva eder.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Ankaralı Turgut tarafından söylenen Fasulye adlı şarkının sözleri.

bu fasulye 7, 5 lira
hem kaynasın hem oynasın
aman halimem yandan
severim seni candan

bu fasulye kaynamaz oldu
halime kız oynamaz oldu
aman halimem yandan
severim seni candan

iki çatal bir de kaşık
işlerimiz hep dolaşık
aman halimem yandan
severim seni canda
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fasulye (Anlam Ayrımı)

Fasulye, bitki türü.

Fasulye (film)

''Fasulye'', (ingilizce adı Beans), IMDB puanı 7.3'tür. Haluk Bilginer, Bülent Kayabaş, Gürkan Uygun gibi isimlerin rol aldığı komedi filmidir.

Gram

Gram Alm.Gramm (n), Fr. Gramme (m), İng. Gram. Kütle birimi. Kilogramın binde biri olan gramın sembolü (g) dir. Dünyaca kabul edilen kütle birimi kilogram, Fransa’nın başşehri Paris’teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu’nda bulunan iridyum platinden yapılmış ...

Pintos

Pintos, Stanford Üniversitesi'nden Ben Pfaff tarafından 2004 yılında geliştirilen eğitici bir işletim sistemidir. Pintos, esas olarak Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de geliştirilen Nachos işletim sisteminin geliştirilmiş halidir. Pintos'un temel amacı lisans düzeyindekilere ...

Protein

Albüminli madde; organizmanın en önemli yapı taşı. Amino asitlerin birleşmesinden meydana gelmiş karmaşık yapılı organik moleküllerdir. Kelime olarak “en önemli” mânâsına gelen protein, gerçekten de canlının en önemli maddesini teşkil eder. Bütün canlıların hücreleri ...

Somali

Somali Demokratik Cumhuriyeti Kuzeydoğu Afrika’da 11° 59’ kuzey 1° 39’ güney enlemleri ve 41°-51° 24’ doğu boylamları arasında yer alan, kuzeybatıdan Dijibouti, kuzeyden Aden Körfezi, doğudan Hint Okyanusu, güneybatıdan Kenya ve batıdan Etiyopya ile çevrili bağımsız bir ...

Osuruk

Halkdilinde osuruk, tıp dilinde flatulans (Latince: ``flatus``), vücuttaki toksinleri atmanın bir yoludur. Mide ve bağırsaklarda biriken aşırı miktardaki gazın baskı yapması sonucunda oluşur.