Fatih Erkoç

7 Nisan 1953'te İstanbul-Fatih'te dünyaya gelen Fatih Erkoç'un ilk defa enstrümanlarla tanışması babası değerli ud sanatçılarımızdan Hasan Erkoç'un üç yaşında kendisine bir keman hediye etmesiyle olur.

Fatih Erkoç 07 Nisan 1953'de İstanbul Fatih'te dünyaya geldi. Babası udi Hasan Erkoç, Fatih üç yaşında iken ona bir keman hediye etti. Evdeki taş plaklardan Türk Sanat Müziği dinleye dinleye kemanını geliştiren Fatih ilk öğreniminden sonra İstanbul Belediye Konservatuarı'na girdi. Burada 7 yıl boyunca trombon, piyano ve kontrbas eğitimi aldı. Konservatuardan sonra, o dönemlerin en popüler orkestralarından İstanbul Gelişim ile çalıştı. 1971 yılında birlikte bir albüm yaptılar.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda da 4 ay trombon sanatçısı olarak çalışan Fatih Erkoç, askerlik döneminde Ankara'da Erol Pekcan Orkestrası ile uzun süre caz ağırlıklı müzik yaptı. Birlikte bir çok radyo ve televizyon programına katıldılar, konserler verdiler.

Daha sonraki 11 yılını Norveç'te geçiren Fatih Erkoç; trombon, flüt,gitar, bas gitar, keman, saksofon, trompet, ud gibi enstrümanlarıyla İskandinavya'daki çeşitli orkestralarda yer aldı.

1986 yılında Türkiye'ye dönen Erkoç, aynı yılın Temmuz ayında Kuşadası'nda yapılan 1. Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda söz, müzik,düzenleme ve yorumu kendisine ait olan ;Yol Verin A Dostlar adlı şarkıyla 1.oldu. 1987'de aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı. 1989 yılında ise yine aynı yarışmada söz, müzik, düzenleme ve yorumu kendine ait olan ;Sen ve Ben; adlı şarkıyla bir kez daha birincilik ödülünü aldı.

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası'nda tromboncu ve solist olarak 6 yıl çalışan Fatih Erkoç, orkestra ile bir çok caz konseri ile radyo ve televizyon programına katıldığı gibi; İtalya, Fransa, Finlandiya, Hollanda ve Amerika'da caz festivallerinde çaldı. Tabii bu yoğun temposu içinde müzik yarışmalarını da ihmal etmedi. Hem kendi, hem de diğer bestecilerin şarkılarıyla bir çok kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri'nde yarıştı. Malezya'da yapılan bir pop müziği şarkı yarışmasında yine sözü, müziği, düzenlemesi ve yorumu kendine ait olan;Korkuyorum; adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil etti.

1992-1997 yılları arasında 'Ellerim Bomboş', 'Penceremden Gökyüzüne','Sana Deliyim' ve 'Kardelen' albümlerini çıkardı.

Stüdyo çalışmalarına uzun bir süre ara veren Fatih Erkoç, 1999 yılı sonunda sonunda kendi adını taşıyan ve şarkılardan prodüksiyonuna kadar kendi imzasını taşıyan albümüyle geri döndü.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Fatih Erkoç ilgili konular

Fatih Erkoç
Fatih Erkoç