Felaket Henry (ya da özgün adıyla Horrid Henry), Francesca Simon'ın yazdığı, Türkçe'ye "Felaket Henry" adıyla çevrilen serinin baş kahramanıdır.
Aralık 2006'dan beri serinin 60 kitabı çıkmıştır.

Felaket Henry

düzenle|Haziran 2007 Felaket Henry (ya da özgün adıyla ``Horrid Henry``) Francesca Simon`ın yazdığı, dilimize "Felaket Henry" adıyla çevrilen serinin baş kahramanıdır.

Aralık 2006`dan beri serinin 17 kitabı çıkmıştır. Bunlardan 13`ü dilimize çevrilmiştir. Kitapların çizeri Tony Ross`tur. Ayrıca serinin çizgi filmi de vardır.

KarakterlerFelaket Henry

Felaket Henry, serinin baş karakteridir. Okuldan nefret eder, tembeldir ve güç gerektiren işleri yapmayı sevmez. Ödev yapmaktan, sebzelerden ve öğretmeni Bayan Acuze`den hiç hoşlanmaz. Şeker yemeyi çok sever. En sevdiği televizyon programları, ``Rapçı Zapçı``, ``Mutant Max``, ``Domuzlar Evi``, ``Terminatör Gladyatördür. Daha çok rock müzikten hoşlanır. ``Sıçan Oğlanlar`` adlı rock grubundan hoşlanır. Kahverengi, düz kahküllü saçları vardır. Doğumgünü Şubat`tadır.

Mükemmel Peter

Mükemmel Peter, Henry`nin küçük erkek kardeşidir. Henry`nin tam tersi bir özelliğe sahiptir. Kibar, yardımsever ve anlayışlıdır. Ağabeyi Henry, Peter ile hep dalga geçer ve Peter üzülür. Mükemmel Peter her zaman "Lütfen" ve "Teşekkür ederim" der. Peter şeker, çikolata ve sığır etinden nefret eder. Sebze yemeyi çok sever. Sarı, kıvırcık saçları vardır. Peter, Henry kötü bir şey yaparsa, hemen annesi ile babasına söyler. Peter ödev yapmayı çok sever. En sevdiği televizyon programı, ``Daffy ve Dans Eden Papatyaları``dır.

Büyük Hala Greta

Büyük Hala Greta, Peter ve Henry`nin büyük halasıdır. Büyük hala, Henry`nin dört yaşında ve kız olduğunu zannetmektedir. Peter`ı ise bir delikanlı zannetmektedir. Büyük halanın televizyonu yoktur. Her yıl Büyük Hala, Peter`a futbol topu veya 10 pound gönderirken, Henry`e kız oyuncakları ve giyisileri göndermektedir.

Leş Phil

Felaket Henry`nin en sevdiği televizyon programlarından biri olan Domuzlar Evi`nin yarışmacısıdır fakat yarışmayı kazanamamıştır.

Çamur Myra

Domuzlar Evi`nin bir başka yarışmacısıdır, yarışmayı kazanamamıştır.

Hortum Tariq

Domuzlar Evi adlı yarışmanın birincisi olan kişidir.

Kaba Ralph

Felaket Henry`nin en iyi arkadaşıdır. Henry`nin kulübü olan "Mor El"`in gerçek üyesidir. Kaba Ralph, iyi ve gözüpek bir arkadaştır.

Tembel Linda

Tembel Linda çok tembel bir kızdır. Margaret`ın kulübüne Susan`ın yerine girmiştir fakat çok tembel olduğu için kovulmuştur. Ayrıca dans etmektedir.

Kibirli Violet

Zengin ve kibirli bir kızdır. Dans etmektedir.

Huysuz Margaret

Huysuz Margaret, Henry`nin bir numaralı düşmanıdır. Cimri ve kötü bir kızdır, Henry`nin kız versiyonudur. Henry`nin karşısındaki evde oturmaktadır. Çok sinirlendiği zaman çığlık atar. Ayrıca bir gizli kulübü vardır.

Hırçın Susan

Hırçın Susan, Margaret`ın en iyi arkadaşıdır. Kıskanç, hırçın ve pis bir kızdır. Margaret`ın kulübünün üyesidir. Margaret ne yaparsa o da onu yapar.

Tutulmaz Rebecca

Felaket Henry ve Beter Bakıcı adlı kitapta yer alan, kötü bir bakıcıdır. Genç bir kızdır, en sevdiği program dans yarışmasıdır. Örümceklerden çok korkar.

Sulugöz William

Sulugöz William her zaman ağlar. Bayan Acuze de her zaman ona "Ağlamayı kes" der.

Bayan Sabırsız Tütü

Henry`nin dans öğretmenidir.

Endişeli Andrew

Endişeli Andrew, William`a benzer fakat, her zaman endişeli ve korkaktır.

Neşeli Josh

Josh her zaman neşelidir. Bayan Sabırsız Tütü`nün öğrencisidir.

Sert Toby

Sert Toby, Henry`nin sınıfındaki en sert ve güçlü çocuktur.

Akıllı Clare

Clare, Henry`nin sınıfındaki en akıllı kızdır. Henry ile kitap okuma yarışmasında berabere kalmışlardır.

Ruth Teyze

Ruth Teyze, Kasıntı Steve`in annesidir. Henry`nin ailesindeki en zengin kişidir.

Açgözlü Graham

Graham, Henry`nin en iyi arkadaşlarından biridir. Yemek yemeyi çok sever.

Geveze Bob

Bob her zaman konuşur. Henry`nin doğumgünü davetlisidir.

İriyarı Bert

İriyarı Bert, Henry`nin sınıfındaki en büyük kişidir. Her zaman "Bilmem" der.

Kasıntı Steve

Kasıntı Steve, Henry`nin kasıntı kuzenidir. Annesi, Ruth Teyze,Henry`nin annesinin zengin ablasıdır.

Aerobik Al

Al, Henry`nin sınıfındaki en hızlı ve en sportif çocuktur. Şeker yemeyi çok sever.

Beyin Brian

Henry`nin sınıfındaki en akıllı erkektir.

Muhteşem Gurinder

Henry`nin sınıfındaki en güzel kızdır. Kaba ve ukaladır.

Sivilceli Paul

Paul, Henry`nin korkunç kuzeni Çıtkırıldım Polly ile evlenen sinirli bir adamdır.

Kızgın Fiona

Henry`nin sınıfındaki en kızgın kızdır.

Kibar Kasim

Henry`nin en kibar arkadaşıdır.

Mürekkep Ian

Henry`nin arkadaşlarından biridir.

Bayan Acuze

Henry`nin korkunç sınıf öğretmenidir.

Felaket Henry KitaplarıFelaket Olma Henry!

Küçük okuyuculara göre olan Felaket Henry kitabıdır. Bu kitapta Henry daha bebektir. Dilimize çevrilmemiştir.

Felaket Henry

Felaket Henry karate kursuna gitmek isterken zorla dans kursuna sürükleniyor. Huysuz Margaret`le mutfağa girip dünyanın en iğrenç "glop"unu yapıyor, kamp tatilini ailesine zehir ediyor ve küçük kardeşi Peter`a benzemek için var gücüyle çalışıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry ve Gizli Kulüp

Felaket Henry aşıdan kaçmak için bin dereden su getiriyor, kendisini Gizli Kulüp`e almak istemeyen Huysuz Margaret`ten intikam almak için plan yapıyor, kendi doğumgününde çıngar çıkartıyor ve anne-babasını kardeşi Mükemmel Peter`ın yaramazlıklarına inandıramıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry Diş Perisine Oyun Oynuyor

Felaket Henry, Diş perisi`nden para koparmak için ona oyun oynuyor, Huysuz Margaret`ı yatılı misafir olarak ağırlıyor, öğretmenlerini sınıftan koşarak kaçırıyor ve kuzeni Çıtkırıldım Polly`nin düğününü mahvediyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry`nin Bitleri

Felaket Henry bit çareyi bitlerini bütün sınıfa yaymakta buluyor, okul gezisinde sınıftan kopup kendi başına program yapıyor, akşam yemeğine gelen misafirleri kendi hazırladığı menüyü yemeye ikna ediyor ve kardeşi Mükemmel Peter`ı Ezenpençe`yle tanıştırıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry Çabuk Zengin Olma Peşinde

Felaket Henry Noel`de istediği hediyeleri almak için türlü numaralar çeviriyor, okulun spor gününde ortalığı birbirine katıyor, ailesinden sıkıldığı için evden kaçıyor ve para kazanıp zengin olmanın en parlak yolunu buluyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry`nin Perili Evi

Felaket Henry televizyon kumandasını Mükemmel Peter`a kaptırmamak için hain planlar yapıyor, perili odada bir gece geçirmek zorunda kalıyor, okul kermesinde büyük ödülü kazanmak için hazine haritasının sırrını çözüyor, katıldığı televizyon programında görgü kurallarını öğreniyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry ve Mumyanın Gazabı

Felaket Henry Gizmo koleksiyonunu tamamlamak için yeni bir yöntem geliştiriyor, okulda başarılı olmanın yolunu buluyor, yüzme dersine havuzdaki köpekbalığı olarak katılıyor ve Anne`i mumyanın gazabından kurtarmak için Peter`la plan yapıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry`nin İntikamı

Felaket Henry, kardeşi Peter`ı perilerle tanıştırarak ondan intikam alıyor, ailesine bilgisayarlı şakalar hazırlıyor, babasının işyerinde ilk defa kendisinden daha yaramaz biriyle tanışıyor, korkunç kantin görevlisinden kurtulmak için yemek pişirmeye başlıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry ve Beter Bakıcı

Felaket Henry dünyanın en korkunç bakıcısını dize getiriyor, ailesiyle yolculuğa çıkıyor, Cadılar bayramı`nda şeker toplamanın sıradışı bir yöntemini keşfediyor ve Huysuz Margaret`in Gizli Kulüp bayrağını çalıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry`nin Koku Bombası

Felaket Henry, okulun kitap okuma yarışmasına katılıyor, Margaret`in Gizli Kulüp`üne koku bombasıyla saldırıyor, grup çalışması sırasında sınıfı meydan muharebesine çeviriyor ve gece yatısına gittiği evden kaçıyor . Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry`nin Donu

Felaket Henry sebze yiyor, okulda pembe bir don giydiğini fark edince yeni çamaşır arayışına çıkıyor, tembellik etmek için hasta olmaya karar veriyor, mektup yazarak para kazanıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry Kraliçe ile Tanışıyor

Felaket Henry ev işlerine yardım ediyor, Huysuz Margaret`i hipnoz ediyor, küvette banyo keyfi yapıyor, kraliçe ile tanışıyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry ve Zalim Zaman Makinesi

Henry ailesiyle yürüyüşe çıkıyor, zaman makinesi ile Peter`ı kandırıyor, Peter ondan intikamını alıyor ve Le Posh adlı Fransız restoranına gidiyor. Dilimize çevrilmiştir.

Felaket Henry Futbol Oynuyor

Henry, Peter`ın günlüğünü okuyor, okulda futbol maçı yapıyor, yeni kıyafetler almak için alışverişe çıkıyor ve Buyurgan Bill`i okulda rezil ediyor. Dilimize çevrilmemiştir.

Felaket Henry`nin Yılbaşı Kurabiyesi

Felaket Henry okuldaki bir oyunu mahvediyor, ailesine yılbaşı hediyesi almıyor ve Noel baba`ya bubi tuzağı kuruyor. Dilimize çevrilmemiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar