Fiberglass

Fiberglass Alm. Fiberglas (n), Fr.Verre (m) fibré, İng. Fiber glass. İnce ve elastik lifler veya flamanlar şeklinde çekilen cam.Nisbeten kaba lifler halinde, Eski Mısır’dan beri tabak, bardak, şişe ve vazo süslemesinde kullanılmaktadır. Benzer cam işleyiciler de yüzlerce yıldır kullanılmaktaydı. Birinci Dünya Savaşında Almanlar ince cam liflerini asbest yerine kullandılar. 1938’de ABD’de cam lifi, ticari olarak piyasaya sürüldü. İkinci Dünya Savaşı sı

Fiberglass, çok ince cam telciklerinden üretilen bir maddedir. Fiber glass. İnce ve elastik lifler veya flamanlar şeklinde çekilen cam.Nisbeten kaba lifler halinde, Eski Mısır’dan beri tabak, bardak, şişe ve vazo süslemesinde kullanılmaktadır. Benzer cam işleyiciler de yüzlerce yıldır kullanılmaktaydı.

Yalıtım ile dokuma ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca birçok plastik ürünlerinde güçlendirici olarak da kullanıldığında ortaya çıkan bileşik maddelere de (örneğin, GRP "camla güçlendirilmiş plastik") halk arasında "Cam elyafı" adı verilir.

Eritilmiş haldeki camın küçük deliklerden akıtılıp katılaştırılması sonucu üretilir. Isıl iletim katsayıları düşük olduğundan yalıtım malzemesi olarak kullanılırlar. Ayrıca yüksek mukavemet değerleri nedeniyle diğer malzemelerle birleştirilerek kompozit malzeme üretiminde kullanılır. Birinci Dünya Savaşında Almanlar ince cam liflerini asbest yerine kullandılar. 1938’de ABD’de cam lifi, ticari olarak piyasaya sürüldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında cam lifi elde edilmesi yönünde yeni teknikler geliştirildi. Günümüzde pek çok tür kimyasal bileşimde elde edilmektedir. Bu kadar çeşitli olması, eritme ve çekme işleminde kolaylık sağlanması ve daha önemlisi, kimyasal ve atmosfer etkilerine dayanıklılık bakımındandır. Bu gaye ile en iyi cam lifi, arıtılmış kuarstan elde edilir. Ayrıca birleşimde esas olarak çok dayanıklı borosilikatler bulunur.Ayrıca kimyasal dayanıklılığın önemli olmadığı durumlarda, şişe ve pencere camı imalatında olduğu gibi, sodyum ve karbonat da kullanılır. Uygun bileşim seçildikten sonra, üretim iki çeşit yapılabilir. Sürekli lif sisteminde, lifler yumak şeklinde sarılır.Parça lif sisteminde ise 15-38 cm arasında boyları rastgele olan lifler üretilir. Sürekli liflerde eritme işleminden sonra bloklar haline getirilir.Sonra tekrar eritmek üzere fırına kontrollü bir şekilde atılır. Bu fırın haznesinde dakikada 3600 metre hızla çekilir. Çekme çapı genellikle 0,00025-0,00125 cm arasında seçilir.Yeni bir gelişme de çok ince liflerin elde edilmesidir.Yeni tekniklerle 0,00076 mm çapa, hatta daha aşağı inmek mümkün olmaktadır. Parça lif sisteminde ise lifler çekme yerine, hava veya buhar üflemesi suretiyle elde edilir. Lifler bir ağ şeklinde, bir bobine sarılır. Bu tür lifler ayrıca bant üzerinde toplanıp, hasır şeklinde de elde edilebilir.

Cam yünü ise benzer şekilde hava ve buhar üflemesiyle elde edilir.Yalnız üretim şartları daha değişiktir. Kısa, farklı çaplarda lifler bantta toplanır. Bu şekildeki liflerin yoğunluğu 24 kg/m3tür. 500°C kadarlık bir sıcaklıkta kullanılabilirler. Bunlar ayrıca bir tür seçimle birleştirilerek istenilen sıklığa getirilebilir. Organik bağlayıcı reçinelerden dolayı ancak 400°C ye kadar dayanıklıdır. Cam yünü ısı yalıtkanı olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Dış duvarlarda, evlerin çatısında ve diğer binalarda, sıcaklık ve yüzde bir nem geçirmez tabaka olarak kullanılır. Çok hafif cam yünü de uçaklarda ısı ve ses yalıtkanı olarak kullanılır. Bu suretle ağırlık azaltılmış ve yangına karşı direnç sağlanmış olur. Değişik bir kullanış yeri de uzay elbiseleri ve uzay gemilerindedir.

Ev aletlerinde, fırınlarda, su ısıtıcılarda, buzdolaplarında ve dondurucularda cam yünü vazgeçilmez yalıtım malzemesidir. Boruların ve kazanların yalıtımında da çeşitli türleri kullanılır. Hava filitreleri, kaba cam yününden de yapılır.Cam yününden, tekstil makinalarında yapılacak az bir değişiklikle çok farklı tür, genişlik ve kalınlıkta şeritler, ip ve halatlar süs için kullanılan 0,0008-0,058 cm arasında kumaşlar elde etmek mümkündür. Nem’e ve ateşe dayanıklı olması çok çeşitli yerlerde kullanış sahası bulmasına sebeb olmaktadır. Organik maddelere göre iki, hatta dört kat daha fazla mukavemete sahiptir. Daha önemlisi bu dayanıklılığını sıcaklık arttıkça diğer malzemeler gibi kaybetmez Elektrik sanayiinde kablolar, motorlar, jeneratörler, transformatörler ve elektronik aletlerde yalıtım malzemesi olarak yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

İkinci Dünya Savaşında plastik reçine ile birleştirilen cam yünü, çelik alüminyum ve titanyum ile mukayese edilebilecek mukavemete sahip bir malzeme ortaya çıkarır. Bu tür malzeme önce askeri amaçlarla, radarların saklanmasında, uçaklarda ve deniz savaş araçlarında kullanılmıştır. Daha sonra kullanma sahası genişlemiş ve hemen hemen her türlü imalatta, hafifliği, ateşe dayanıklılığı ve mukavemeti yönünden tercih sebebi olmuştur.Cam lifleriyle güçlendirilmiş plastik büyük uçaklarda, borularda, kaynakcı kalkanlarında ve benzeri pekçok değişik yerlerde kullanılmaktadır.

Türkiye’de fiberglas üretimi ihtiyacı karşılayacak seviyededir. Bina izolasyonu ve ısı yalıtımı isteyen yerlerde kullanılmak üzere cam yünü üretilmektedir. Yurdumuzda, su, yağ ve kimyasal madde tanklarında, bazı otomobillerin kaportaları, yat gövdeleri ve diğer deniz taşıtlarının çeşitli kısımlarında fiberglas kullanılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. fibra de vidrio

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. fibre de verre

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Fiberglas, Glaswolle

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. lana di vetro

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. fibra de vidro

fiberglass

i. fiberglas, cam elyafı

fiberglass

İngilizce fiberglass kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. fiberglas, glazen fiber

fiberglass

n. material made from very fine glass fibers

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.