''FIFA 14'' ( Kuzey Amerika'da ''FIFA Soccer 14'' olarak da bilinir. ) Electronic Arts'ın takdir edilen FIFA video oyunu serisinin yirmibirinci sürümüdür. EA Kanada stüdyoları tarafından geliştirilmekte olan oyun 27 Eylül 2013'de piyasaya sürülecektir.

FIFA 14

FIFA 14 ( Kuzey Amerika'da FIFA Soccer 14 olarak da bilinir. ) Electronic Arts'ın takdir edilen FIFA video oyunu serisinin yirmibirinci sürümüdür. EA Kanada stüdyoları tarafından geliştirilmekte olan oyun 27 Eylül 2013'de piyasaya sürülecektir.

Top Saklamak

FIFA 14′te bir süredir yokluğunu hissettiğimiz bir özellik olacak; topu saklamak. Henüz bilmediğimiz bir tuşa basılı tuttuğumuzda, kontrolümüzdeki oyuncu, vücudunu rakip ile top arasında bir kalkan gibi kullanacak. Bunu birçok yerde kullanabiliriz; mesela pas beklerken savunma oyuncusunu perdeleyebiliriz ya da top bizdeyken desteğin gelmesi için topu bu şekilde saklayabiliriz. Ayrıca sırtımızı rakibe döndükten sonra sağ analog tuşu ile birkaç farklı şık hareket yapma şansımız da olacak.

Daha Gerçekçi Top

Son oyunlarda her ne kadar gelişme kaydetmiş olsa da, topun saha ve oyuncularla etkileşimi hala çok eksik. Bu eksiklik FIFA 14 ile tarihe karışacak. FIFA 14′te topa tamamen yeni bir bakış açısı ile yaklaşılmış. Top artık ayaktan çıktıktan sonra hiç beklenmedik ‘gerçekçi’ şeyler yapabilecek. Ayrıca diğer FIFA oyunlarını bir süre oynadıktan sonra yaşanan ‘buradan vurursam kalecinin kucağına gider’ şeklindeki öğrenilmiş çaresizlik de tarih oluyor. Topun nereye gideceği vuruş açısı, şiddetinin yanı sıra hava, saha ve oyuncular ile gireceği en küçük etkileşimler ile değişecek. Tıpkı gerçekte olduğu gibi…

Gerçekçi Çeviklik

FIFA 13′te oyuncular depar atarken tek hamlede en fazla 22,5 derece yön değiştirebiliyorlar. Bu da taç çizgisinin orada yay şeklinde koşan futbolcular görmemize sebep oluyordu. Ya da koşmayı kesip doğru bir açı yakalamaya çalışıyorduk. FIFA 14′te bu çok daha gerçekçi bir hale getiriliyor. Mesela Ronaldo ve Messi ile yay şeklinde koşmamıza gerek kalmayacak, çok hızlı yön değiştirebileceğiz. Ancak Gerard ya da Pirlo ile oynarken çevikliğin eksikliğini hissedeceğiz.

Daha Akıllı Takım Arkadaşları

FIFA’da savunma oyuncularının yapay zeka yoksunluğu bir süreden sonra oyunun tek düze bir hal almasına sebep oluyor. Yani daha zeki olabilirlerdi. FIFA 14′te en nihayetinde bu gerçekleşecek; daha zeki ve gerçekçi davranacaklar. Yeni oyunda karşımızda pozisyonu takip eden, takım arkadaşının kaçırdığı oyuncuyu kollayan ve atak oyuncularını bunaltan savunmacılar olacak.

İkinci Bir Şans

FIFA 13 oynayanlar bilir, topa müdahale etmek için hamle yapıp da başaramayınca, siz ayağa kalkana kadar pozisyon geçip gider. FIFA 14 ile ikinci bir müdahale şansımız olacak. İlk müdahalenin ardından top yakında ise hemen ikinci bir deneme daha yapıp topu kazanabileceğiz. Spor video oyunlar ve kariyer mod Kanada'da geliştirilen Video oyunu Video games set in 2013 Wii oyunar Windows oyunlar Xbox 360 oyunlar Xbox One oyunlar PlayStation 3 oyunlar ve online pas

Resmi Site

*

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar