Filemaker

Kısaca: FileMaker Pro, FileMaker firması tarafından geliştirilmiş, Macintosh ve Windows platformlarında çalışabilen bir veritabanı programıdır. 1980`lerde Macintosh için geliştirilmiş olan az sayıdaki veritabanı programından biridir. ...devamı ☟

FileMaker Pro, FileMaker firması tarafından geliştirilmiş, Macintosh ve Windows platformlarında çalışabilen bir veritabanı programıdır. 1980`lerde Macintosh için geliştirilmiş olan az sayıdaki veritabanı programından biridir.

FileMaker ile geliştirilen veritabanı dosyaları FileMaker Advanced (eski adıyla Developer) sayesinde kendi başına çalışan programlar haline de getirilebilmektedir. FileMaker veritabanlarını internet ortamında yayınlamak da mümkündür.

FileMaker ilk olarak Nashoba Systems tarfından geliştilmiş, ardından bu şirket Apple`ın alt şirketi olan Claris tarafından satın alınmıştır. Program 1998 yılında Claris`in kapanması ile kurulan FileMaker şirketi tarafından geliştirilmektedir.

FileMaker 7.0 sürümüne kadar bir dosyada sadece bir tablo saklanabilmekteydi. Bu sürümle birlikte bir dosyada birden fazla tablo saklayabilme özelliği eklenmiştir. Yine bu sürümle birlikte 2 gigabyte`lık dosya sınırı kaldırılarak 8 terabyte`a kadar dosyalar oluşturabilme imkanı oluşturulmuştur. Önceki sürümlerde herhangi bir alan en fazla 64 kilobyte metin tutabilirken, FileMaker 7 ile bu rakam 2 gigabyte`a çıkarılmıştır.

FileMaker 8 sürümü ile menüleri değiştirebilme, gelişmiş script özellikleri, web viewer ve geliştiricilere kolaylıklar sağlayacak birçok önemli özellik eklenmiştir. Filemaker IWP dediğimiz acil web paylaşımı da oldukça geliştirilmiştir.

FileMaker sürümleri

FileMaker, FileMaker Plus, FileMaker II, FileMaker 4, FileMaker Pro 1.0, FileMaker Pro 2.0, FileMaker Pro 2.1, FileMaker Pro 3.0, FileMaker Pro 4.0, FileMaker Pro 5.0, FileMaker Pro 5.5, FileMaker Pro 6.0, FileMaker Pro 7.0, FileMaker Pro 8.0, FileMaker Pro 8.5.

Programın FileMaker Developer, FileMaker Server gibi üst seviye sürümleri de mevcuttur. Ayrıca FileMaker Mobile adıyla Palm OS kullanan PDA`lar için üretilmiş sürümleri de bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.