Fili ve Kili

Kısaca: Fili ve Kili J.R.R.Tolkien`in Orta Dünya serisindeki cüce karakterleridir. ...devamı ☟

Fili ve Kili J.R.R.Tolkien`in Orta Dünya serisindeki cüce karakterleridir.

Fili ve Kili,Thorin`in kızkardeşi Dis`in oğullarıdır. Fili üçüncü çağın 2859. yılında, Kili ise 2864. yılında doğmuştur. Doğduklarında Thorin`in gezgin bir halk olarak yaşadığı krallıktaydılar. Oldukça genç, güçlü ve cesurdurlar. Thorin ölürse tahta geçecek kişilerdir yani Thorin`in mirasçılarıdırlar.

Thorin ve kafilesine katıldılar. Gençlikleri ve dayanıklılıkları sayesinde, kafilenin çatışmalarında hep en öndelerdi. Tehlikelerin ne olduğunu anlamak için hep en önden onlar giderlerdi. Kafileye yol boyunca çok yardım ettiler. Thorin`in emrinden çıkmazlardı ve Thorin`in korumalarıydılar. Kafilenin amacı; eski bir krallık olan Yalnız Dağ`daki (Erebor`daki) hazineyi Ejder Smaug`tan geri almaktı. J.R.R. Tolkien`in ``The Hobbit`` isimli kitabı bu kafilenin yaşadığı macerayı anlatır.

Kafilenin son durağı olan Erebor`da Thorin`in kral olmasına ve Beş Ordular Muharebesi`ne şayit oldular. Savaş başta oldukça kötü giderken ve Goblin Kralı Bolg zafer kazanıcakken; Thorin, Fili, Kili başta olmak üzere tüm kafile dağdan silah kuşanmış şekilde savaşa karışırlar. Yaptıkları saldırı sayesinde, goblinler yenilmeye başlar ve bu saldırıda Kocaoğlan yardıma gelme şansı bularak Bolg`un kafasını uçurur. Thorin en önde duruyor ve önüne geleni deviriyordur. Ama sonunda yorulmaya başlar ve orklar onu kılıçla öldüremeyeceğini anlayınca oklar atmaya başlarlar. Fili ve Kili, dayılarını oklardan korumaya çalışırken öldürüldüler. Ama bu Thorin`in ölümünü sadece geciktirir. Bu sayede Thorin ölmez ama ağır bir yara alır ve bazı şeyleri telafi etme zamanı bulur.

Öldüklerinde Fili 77, Kili ise 82 yaşındadır yani daha bir cüceye göre çocukluktan yeni çıkmış gibilerdir. Genç yaşlarına rağmenki kahramanlıkları sayesinde adlarını tarihe altın harflerle yazdırırlar.

ortadünya-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.