--}}

Filistin Kurtuluş Örgütü

Filistin Kurtuluş Örgütü Filistin’in milli varlığını devam ettirmek ve bağımsız bir Filistin Devleti kurmak için kurulan teşkilat. 1964’te Kudüs’te kuruldu. El-Fetih, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi gibi Filistin’in işgalden kurtulması için kurulan teşkilatları bünyesinde topladı. Yüzden fazla devlet tarafından tanındı. 1979’da Ankara temsilciliği açıldı. 1967’de yapılan Arap-İsrail Savaşından sonra Filistin halkı üzerinde söz sahibi oldu. El

Filistin Kurtuluş Örgütü Filistin’in milli varlığını devam ettirmek ve bağımsız bir Filistin Devleti kurmak için kurulan teşkilat.

1964’te Kudüs’te kuruldu. El-Fetih, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi gibi Filistin’in işgalden kurtulması için kurulan teşkilatları bünyesinde topladı. Yüzden fazla devlet tarafından tanındı. 1979’da Ankara temsilciliği açıldı. 1967’de yapılan Arap-İsrail Savaşından sonra Filistin halkı üzerinde söz sahibi oldu. El-Fetih’in lideri Yaser Arafat, teşkilatın yürütme kurulu başkanlığına getirildi (1969). 1973’ten sonra FKÖ’nün bir sürgün hükumeti niteliği taşıdığı vurgulandı. 1974’te Arap Birliği, İslam Konferansı, Afrika Birliği (OAU) ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Filistin’in tek temsilcisi olarak tanındı. İsrail’in baskısı sonucu Beyrut’taki merkezini Tunus’a taşıdı (1982). 1983’te teşkilatta meydana gelen çatlak, Arafat’ın Trablusşam’da kuşatılmasına ve şehri terk etmesine sebep oldu. Nisan 1987’de Cezayir’de toplanan Filistin Milli Konseyinde FKÖ’nün birliği yeniden sağlandı ve Arafat yeniden itibar kazandı. Filistinliler Aralık 1987’de İsraillilere karşı taş ve sopa ile topyekün mücadeleyi başlattı. 15 Kasım 1988’de toplanan Filistin Milli Konseyinin aldığı bir kararla “Filistin Devleti” kuruldu. (bkz. Filistin)

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Filistin Kurtuluş Örgütü
Filistin Kurtuluş Örgütü