Filyos Vadisi Projesi

Kısaca: Filyos Vadisi Projesi, ilk olarak Osmanlı padişahı II. Abdülhamid döneminde dile getirilen Filyos vadisi'nde demirçelik fabrikaları ve liman projelerini içeren ve Batı Karadeniz bölgesi'nin kurtuluşu olarak lanse edilen Filyos Vadisi Projesi için müracaat eden 21 firmaya yer tahsisleri 2008 Mart ayının ilk haftasında yapılmış ve projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalara başlanmıştır. ...devamı ☟

Filyos Vadisi Projesi, ilk olarak Osmanlı padişahı II. Abdülhamid döneminde dile getirilen Filyos vadisi'nde demirçelik fabrikaları ve liman projelerini içeren ve Batı Karadeniz bölgesi'nin kurtuluşu olarak lanse edilen Filyos Vadisi Projesi için müracaat eden 21 firmaya yer tahsisleri 2008 Mart ayının ilk haftasında yapılmış ve projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalara başlanmıştır.

Yıllarca milyonlarca YTL'lik bütçesi nedeniyle tozlu raflarda bekleyen Filyos Projesi, Rus Lukoil firmasının Filyos Vadisi'ne talip olmasının ardından yeniden değer kazandı. Filyos Vadisi'ne son iki yıl içinde 21 tane yerli ve yabancı firma başvurdu. Filyos Projesi Karadeniz Bölgesi'nin istihdam, ekonomi gibi yönlerden Karadeniz'in GAP'ı olarak görülüyor. Proje kapsamında bölgede, demir-çelik fabrikaları, liman projelerinin de yer aldığı milyonlarca dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Dünya küresel krizle boğuşurken dünyanın en büyük bankaları iflas ederken, bölgeden yer tahsisi talebinde bulunan firmalar yatırımda kararlı olduklarını ifade ediyor. İki firma bölgede yatırım yapmak için büyük çaba sarf ederken, firmalara yer tahsisi yapılamaması dikkat çekiyor. Yerlerin tahsisi konusunun iki yıldır aşılamaması projenin yeniden rafa kaldırılacağı yönündeki eleştirileri yine gündeme getirdi.

Şu an bölgede bulunan askeri tesisin taşınması için çaba sarf edilen bölgede bu engelin aşılmasının ardından projenin hayata geçmesi için kamulaştırma ve imar planın hazırlanması noktasında çıkacak sorunlarında 6 ay içerisinde aşılması hedefleniyor.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.