Fontanel

Kısaca: Media:Bıngıldak, fontanel denen alanlar olup bebeklerde bulunur. Kafatasının büyüyeceği kıkırdak alanlardır. Bıngıldak bir kemik yapı değildir, kıkırdaktır. Yaş ilerledikçe kafatası ndaki kıkırdak alanlar (süturlar ve fontaneller) kemikleşerek kapanır, bu arada kafatasının büyümesini sağlamış olurlar. Yetişkin kafatasındaki sturalar, infantil döneme ait fontanel ve sturların kalıntılarıdır. ...devamı ☟

Fontanel
Fontanel

Bıngıldak, fontanel denen alanlar olup bebeklerde bulunur. Kafatasının büyüyeceği kıkırdak alanlardır. Bıngıldak bir kemik yapı değildir, kıkırdaktır. Yaş ilerledikçe kafatası ndaki kıkırdak alanlar (süturlar ve fontaneller) kemikleşerek kapanır, bu arada kafatasının büyümesini sağlamış olurlar. Yetişkin kafatasındaki sturalar, infantil döneme ait fontanel ve sturların kalıntılarıdır. Başlıca dört fontanel (bıngıldak) vardır:

``Fonticulus anterior :`` Sütura frontalis ve Sütura coronalis`in birleştiği kavşak. Frontal kemik ve Paryetal kemik`ler arasındaki fontanel.

``Fonticulus posterior :`` Sütura lambdoidea ve sütura saggitalis`in kesiştiği kavşak. Oksipital kemik ve Paryetal kemik arsındaki fontanel.

``Fonticulus anterolateralis`` : Ala major ossis sphenoidalis`in üstünde, Frontal kemiğin distal alt kısmında, Paryetal kemiğin alt ön kısmında, squama temporalis`in üst ön kısmında yer alan fontanel. Sütura coronalis ile sütura squamoza`nın kesiştiği kavşak.

``Fonticulus posterolateralis`` : Pars petrosa ossis temporalis, Paryetal kemik ve Oksipital kemik ile çevirili fontanel.

Kaynak

  • 1- Sabotta-BecherAtlas, der Anatomie des Menschen , 1. teil,
  • 2- Dicle Üniversitesi DHF 1. sınıf Anatomi Notları


Kaynaklar

Vikipedi

Fontanel

1. anlamı (i)., (anat). bıngıldak.

Fontanel

Fontanel İngilizce anlamı ve tanımı

Fontanel anlamları

  1. (noun) One of the membranous intervals between the incompleted angles of the parietal and neighboring bones of a fetal or young skull; -- so called because it exhibits a rhythmical pulsation.
  2. (noun) An issue or artificial ulcer for the discharge of humors from the body.

Fontanel tanım:

Kelime: fon·ta·nel
Variant(s): or fon·ta·nelle /"fän-t&n-'el, 'fän-t&n-"/
İşlev: noun
Kökeni: Middle English fontinelle a bodily hollow or pit, from Middle French fontenele, diminutive of fontaine fountain
: a membrane-covered opening in bone or between bones; specifically : any of the spaces closed by membranous structures between the uncompleted angles of the parietal bones and the neighboring bones of a fetal or young skull

Fontanel ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Fontanelle,

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. fontanela

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. fontanelle (anatomie)

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Fontanelle (Anatomie)

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Anat) fontanella

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. fontanela, moleira (Anat.)

Fontanel

i. bıngıldak

Fontanel

İngilizce Fontanel kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. fontanel

Fontanel

n. opening between the bones of an infant's skull (Anatomy) n. fontanel, opening between the bones of an infant's skull (Anatomy)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.