Ford Adası

Kısaca: Ford Adası (Ford Island) Pearl Harbor'ın ortasında yer alır. Ana adaya Ford Adası Köprüsü (Forth Island bridge) ile bağlıdır. ...devamı ☟

Ford Adası
Ford Adası

} Ford Adası(Ford Island) Pearl Harbor`ın ortasında yeralır.Ana adaya Ford Adası Köprüsü (Forth Island bridge) ile bağlıdır.Ada birçok denizcilik tesisine evsahipliğ yapar.Ayrıca iki ana askeri yerleşimi de kapsamaktadır: Nob Hill ve Pearl Harbor (Luke Field). Birleşik Devletler Nüfus Bürosu , Ford Adasını Blok 9014, Blok grubu 9, Honolulu, Hawaii 81. nüfus bölgesi olarak tanımlamaktadır. Resmi olarak 1.83 km² arazi ve Birleşik Devletler 2000 yılı nüfus sayımına göre 368 kişi nüfusa sahiptir. Block 9014, Block Group 9, Census Tract 81, Honolulu County Birleşik Devletler Nüfus Bürosu

Tarih

Eski Hawaililer adayı ``Moku-umeume``- çekici ada- şeklinde adlandırmıştır. Tam olarak ada, Hawaii Akıl Hastanesinde ve Birleşik Devletler Donanma Hastanesinde 1861-1866 arasında ilaçlar da deneyen ilaçlar Dr. Seth Ford`dan sonra isimlendirilmiştir.

sırasında yanan bir hangar ve uçaklar] Ford öldüğü zaman ada Honolulu Fidanlığı`na satıldı. Birleşik Devletler Ordusu I. Dünya Savaşı sırasında adayı 236,000 $ karşılığında aldı ve 1923 yılında [[Birleşik Devletler Donanmasına tahsis etti. II. Dünya Savaşının en yüksek zamanında adanın 1.8 km²sinde 40,000 kişi yaşıyor ve çalışıyordu.[[Pearl Harbor Saldırısının merkezindeydi çünkü savaşgemilerinin palamar ve şamandraları bu ada etrafındaydı.

Başkan Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy ve George Bush burada misafir kaldılar.

Donanma istasyonu 1962`de hizmetten kaldırıldı. Ada 1964 Ulusal Tarih Alanı olarak ilan edildi ve 1976`da listelendi.

Adada birçok sinema filmi çekildi. Bunlardan bazıları John Wayne`in oynadığı ``In Harm`s Way``, ``Tora Tora Tora``, ve 2001 yılında çekilen Michael Bay filmi ``Pearl Harbor`dur.

1998 de Amiral Clarey Köprüsü açılana kadar, adaya ulaşım feribotlarla yapılmaktaydı. Turistler askeri kimlik olmadan veya yetkililer tarafından davet edilmedikçe adayı ziyaret edemiyordu. Şu anda sivillerin adada bulunan USS ``Missouri`` müzesini ziyaret edebilmeleri mümkündür.

Özellikler

Adada USS ``Utah`` anıtı bulunmaktadır. Ayrıca Pearl Harbor (kuruluşu 1919) limanı adada bulunmaktadır.

Az bilinen Gerçekler

Ford Adası "Hydrofest" olarak bilinen deniz uçaklarının yarışına ev sahipliği yapmaktadır.

Hollywood aktörü William Joseph Hill adada ailesi ile büyümüştür. Babası William Joseph Hill Sr. ise Birleşik Devletler Donanmasında kaptandı.

Pearl Harbor saldırısı sırasında hasar görmüş yapılar şaşırtıcı derecede azdır. (büyük olasılıkla kaza ile) Bir bomba sağlık binasının bahçesine düşmüştür ve bazı binların pencereleri gemilerdeki patlamanın şiddetiyle kırılmıştır.

Pearl Harbor filminde de gösterilen kontrol kulesi, tüm dünyada demirden imal edilmiş en yüksek kontrol kulesidir.

LinklerKaynaklarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Ford Adası Resimleri