Ford Crown Victoria

Kısaca: Ford Crown Victoria (Crown Vic olarakta bilinir), Amerikan otomobil üreticisi Ford tarafından 1992 ve 2011 yılları arasında üretilen arkadan itişli, tam boyutlu sedan otomobildir. 2012 model yılı, 1991 yılından beri Ford'un St. ...devamı ☟

Ford Crown Victoria
Ford Crown Victoria

Otomobil modeli tanıtım kutusu | image = | name = Otomobil Modeli | Üretici = Ford Motor Şirketi | Model Adı = Crown Victoria | Üretim yılı = 1955–19561992`ten itibaren | Karoseri = 4 kapılı sedan | Motor tipi = 4.6 Litre V8 SOHC, ön motor arkadan çekişli | Şanzıman = 4 vitesli otomatik | Yakıt tipi = Benzinli | Platform = Ford Panther (Panter) Platform | Benzeri = Mercury Grand MarquisLincoln Town Car

``Polisler tarafından kullanılan Police Interceptor modeli için Ford Crown Victoria Police Interceptor maddesine bakiniz.``

Ford`un Crown Victoria adli modeli ilk 1955 yıllında yapılmaya başladı ve 1970lerin sonlarında büyük LTD modellerini küçültünce isim tekrar kullanılmaya başlandı. Crown Victoria`nın amacı Chevrolet`nin Caprice adli modeliyle rekabet etmekti. Daha sonraki yıllarda, AMC ve Chrysler büyük sedan pazarından çekildiler ve General Motors Chevrolet Caprice`i yapımdan çıkartınca, bu pazar tamamen Ford`un Crown Victoria modeline kaldı. Son yıllarda, Chrysler arkadan çekişli LX platformuyla bu pazara geri dondu ve Chevrolet`nin üreteceğe arkadan çekişli Impala biraz hareket getirdi. Crown Victoria su anda $30,000 Amerikan Dolarının altında satılan büyük, arkadan çekişli ve sekiz silindirli bir sedandır.

2007`nin Ocak ayında Ford 5,424 Crown Victoria sattı ve bu rakam daha gelişmiş ve yeni Ford Five Hundred`dan daha yüksekti. Ford sadece 3,526 Five Hundred satabilmişti. Müşteriler arasında önden çekişli Five Hundred daha popüler olduğu halde, Crown Victoria taksicilerin ve polislerin favorisi olmaya devam etti. Crown Victoria`nın olan ustu sağlamlığı ile beraber performansı ve ucuz bakimi bu iki sektörde çok tutulmasını sağlıyor. Bu modelin aynı zamanda daha uzun tekerlek açıklığı olan modeli arka yolcular için 6 inç daha fazla ayak yeri sağlıyor. Bu model [merika`da hem polis ve taksiciler tarafından alına bilir. Orta Doğu`da bu model tüm müşteriler tarafından alına bilir ve Crown Victoria`nın kardeşi olan Mercury Grand Marquis`inde benzer bir modeli bulunur ve bu model GS-L olarak satılır. Grand Marquis Mercury`nin bu zamana kadar en başarılı modelidir ve 1975 yılından veri 3 milyonun üstünde Grand Marquis satmıştır. Ocak 2007`de Ford birde 4,053 Grand Grand Marquis satmıştır.

"Crown Vic" olarak bilinen Crown Victoria, arkadan çekişli ve sekiz silindirli motora sahip olduğu için özellikle polisler tarafından tutulur; arkadan çekişli ve güçlü bir motora sahip olması özel polis sürüş tekniklerinin kullanılmasına izin veriyor. Araç`ın şasesinin bodysinden ayrı olması bu sedanı daha sağlam yapıyor ve kaza sonrası kolay bir şekilde tamir edilebiliyor. Polisler bazen arabalarını PIT manevraları için kullandığı zaman şasenin eğrilme durumda tamir kolayca yapılabiliyor. Crown Victoria ayrı bir şaseye sahip olan ve 6 kişiyi kolay ve rahat bir şekilde sığdırabilen son araçlardan biridir.

Crown Victoria Lincoln`ın Town Car modeliyle aynı platformu paylaştığı halde, iki araç`ında ayrı bir tasarıma sahip bodysi vardır. General Motors 1996 yıllında Chevrolet Caprice modelini yapımdan çıkartıp önden çekişli Impala modelini sattığı halde, Amerikan polis pazarı Ford`un elindedir. Crown Victoria`ya tehlike Chrysler`ın yeni arkadan çekişli Dodge Charger modelinden gelir.

Üretim

Crown Victoria`nın üretimi Mercury Grand Marquis`le beraber St. Thomas, Ontario, Kanada`da yer alır ve 1979 yılından bu yana üretilen Panther (Panter) platformunu kullanır. Tüm modeller 4.6 litrelik SOHC V8 motora sahiptir ve fiyatları standart tasarım için $24,620 Amerikan Dolarından baslar.

1955 - 1956

İlk Crown Victoria 1955 yıllında üretildi ve 6 kişiyi taşıyabilen iki kapılı bir coupí© şeklindeydi. Crown Victoria Ford Fairlane modelinin bir parçasıydı ve olağan Victoria modelinde tek farkı çatısını dekore eden çelik bir şerit olmasıydı. Bu şerit`e İngilizcede "Crown" adi verildiği için bu modelin adi Crown Victoria olmuştu. Bu model 1955 ve 1956 yıllarında üretildi.

Bu modelin bir versiyonu Crown Victoria Skyliner diye bilinirdi ve bu modelin farkı çelik şerit`in önünde akrilik cam olmasıydı. Bu özellikle güneyde yer alan eyaletlerde fazla satmadı ve bu yüzen bu model fazla üretilmedi. Skyliner modellerinin büyük bir kısmı hava koşularının daha uygun olduğu İsveç`e gitti.

1979 - 1980 LTD Crown Victoria

Chevrolet Impala`dan iki yıl sonra küçülen yeni `79 model LTD eski modelinden yeni inç daha kısa ve LTD II`den dört inç daha kısaydı. Bu yeni gelişmiş platformun adi Panther (Panter) konulmuştu ve araç`ın içi önceki LTD kadar büyük olduğu halde tasarım daha da verimliydi. Kısaltılmış genişlik ve boyut ve azaltılmış ağırlık araç`a daha da gelişmiş bir sürücü keyfi vererek manevra yapmayı kolaylaştırmıştı; bu tavırlar eski LTD`nin zayıf noktalarıydı. Yakıt tüketimi azalmış ve konfor seviyeleri artmıştı. İlk baslarda LTD 5.0 litre ve 5.8 litrelik motor seçeneklerine sahipti ve en lüks modelleri LTD Landau olarak satılıyordu. 1980 yılında LTD Landau modelinin adi LTD Crown Victoria olarak değiştirildi ve 1955 modelleri gibi ön ve arka kapıların birleştiği orta kesiminde ve çatısında çelik bir şerit tasarlandı. 1975 yıllından beri Crown Victoria araç`ın Landau modelleri için bir dekor paketiydi. 1981 ve 1982 yıllarında Ford birde 4.2 litrelik bir motor seçeneğe sundu.

1983 - 1991

LTD modelinin temeli Ford`un Fairmont modeline dayanınca, bütün büyük LTD modelleri Crown Victoria olarak ve bütün orta boy modelleri LTD olarak satıldı. LTD daha az bilinen model olarak kaldı ve bu isim her zaman LTD Crown Victoria ismiyle karıştırıldı. LTD, 1979 - 1993 Ford Mustang modelleri ile beraber Fox (Tilki) platformu adi verilen şaseyi paylaştı ve budan dolayı bazı parçalar birbirine uyumluydu. Ama daha çok Ford Mustang GT modelini tavsiye eden Bondurant yarış okulu LTD modelini alıp modifiye edince bu model için parlak bir nokta haline geldi. Bondurant yarış okulu standart LTD modellerini alıp Ford Mustang`in 5.0 litre hacminde olan motorunu ile beraber T5 beş vitesli manüel şanzımanını nakil ediyordu. Bu olaydan sonra 1984 yılında Ford LTD LX olarak bilinen bir opsiyon paketi geliştirdi. Dört kapılı Mustang olarak bilinen LTD LX merkeziyi port enjektörlü 5.0 litrelik bir motorla beraber Ford`un dört vitesli otomatik AOD şanzımanına sahipti. Aynı zamanda araç`a birde kozmetik değişiklikler yapılmıştı - siyahlaştırılmış dış süslemeler, takometre ve direksiyonun yani yerine ortada yer alan vites kolu gibi. Polis modelleri aynı motor ve şanzımana sahipti, ama vites kolu direksiyonun yanındaydı. Bu modeller 140 millik hız göstergesine ve sadece tekerleğin ortasını kaplayan jant kapaklarına sahipti. Araç`ın iç kısmında suni deri koltuklar ve lastik hali vardı ve dış kısmında ön tamponda yer alan ekstra itekleyici tamponlar vardı. LTD modelinin yapımı 1986 yıllında yeni önden çekişli Ford Taurus`a yer vermek için sonra erdi.

Büyük Crown Victoria ve kardeşi olan Mercury Grand Marquis`in dışı 1988 yıllında biraz yenilendi ve 1990 yıllında yeni bir kontrol paneli eskisi`nin yerini aldı. Daha önce 1983 yıllında merkeziyi port enjektör kullanılmaya başlanmıştı, ve 1986 yıllında bu sistemin yerini ardışık elektronik enjeksiyon sistemi almıştı. Ama bu yıllar arasında en önemli gelişme 1985 yıllından sonra tüm 5.0 litrelik motorların hidrolik bir valf sistemi kullanmasıydı.

Bu arada Panter platformu küçük ama sadik taraftarların kalbini kazanmıştı. "Box Body" taraftarları olan bu kişiler Internet üzerinde bir forum geliştirdiler.

1992 - 1997

1992 yıllı için Crown Victoria tamamen yenilendi ve yeni Ford Taurus gibi daha yuvarlak, altı camlı bir sekil aldı. Bununla beraber birde yeni 4.6 litre hacminde sekiz silindirli bir SOHC motora sahip oldu. Ama 1992 modelinin Taurus`a çok benzemesi bazı kişilerin eleştirisine yol açtı ve 1993 için araç yeni tasarlanmış bir ızgaraya sahip oldu. Buna ilaveten, araç`ın arka kısmında stop lambalarının arasına reflektör bir şerit yerleştirilmişti. 1995`de Crown Victoria yeni bir ızgara ve stop lambalarına sahip oldu ve plaka tampon yerine stop lambalarının arasında yer aldı. Yeni tasarım General Motors`un Chevrolet Caprice modelinden daha hös görüldü ve Caprice 1996 yıllında piyasadan çıkınca bu pazar tamamen Ford`a kaldı.

1998 - Şimdiki Zamana Kadar

1998 yıllında, Crown Victoria`nın dış tasarımı, arka süspansiyonu ve ateşleme sistemi tamamen yenilenip geliştirildi. 1998 - 2002 modelleri dört bağlantılı ve Watt`s bağlantısını kullanan bir arka süspansiyona sahip. Bu araç`ın kullanımını daha geliştirdi, ancak yedekte çekme kapasitesini azalttı. Crown Victoria aynı zamanda buji kabloları yerine fiş ustu bobin ateşleme sistemi kullanmaya başladı. Bu sistem daha önce `96 - `99 Ford Taurus SHO modellinin 3.4 litrelik V8 motoru beraberinde 1999 yıllından sonra üretilen Ford Mustang GT ve F-Serisi pikaplarda da kullanılmıştı. Crown Victoria aynı zamanda bu yıldan itibaren Grand Marquis`in çatısını ve yan camlarını kullanmaya başlamıştı.

Police Interceptor

``Ana makale Ford Crown Victoria Police Interceptor`` 1999`dan önce Crown Victoria`nın polis modeli Crown Victoria P71 olarak bilinindi ama bu yıldan sonra bu model "Crown Victoria Police Interceptor" olarak satılmaya başladı ve amblemleri ona göre değiştirildi. Ama sivil polisler için tasarlanan model "Street Appearance Package" paketiyle donatılır ve bu model Police Interceptor yerine Crown Victoria olarak işaretlenir. Police Interceptor modelleri siyah petekli ızgarayla ve siyah süslemeyle gelir. Bu model aynı zamanda ağır hizmet için tasarlanmıştır.

Kanada Pazarı

1999 yıllı Kanada`da Crown Victoria`nın sivil kişilere satısının son yıllıydı ve 2000`den beri sadece Police Interceptor olarak polislere ve ticari modeliyle taksicilere satılmaya başladı. Sivil Crown Victoria modelleri sadece ticari araç olarak Ford`un Kanada temsilcisinden alınabiliyor. Ama sivil kişiler denk gelirse Ford`un yetkili satıcılarından yeni Crown Victoria alabilir, ya da kullanılmış Police Interceptor veya ticari modelli açık artırma yöntemiyle satın alınabilir. Aynı platformu paylaşan Mercury Grand Marquis ve Lincoln Town Car tüm kişiler tarafından Ford`un yetkili satıcılarında alınabilir.

Fransızca yayınlanan ``Le guide de l`auto 2006`` (2006 otomobil rehberi)`ne göre Ford Crown Victoria modelini yeniden Kanada pazarına sunacak ve Grand Marquis`in yerini alacak. Ancak Ford bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak bazı kişilere göre bu mantıklı bir çözüm, çünkü Mercury markası 1999 yıllından beri Kanada`da pazarlanmıyor ve Grand Marquis hala Mercury adini kullandığı halde bu modele bütün broşürlerde Ford olarak hitap ediliyor.

Orta Doğu Pazarı

Büyük Amerikan arabaları her zaman Orta Doğu`nun bir parçası olmuştur ve 1996 yıllında Chevrolet Caprice yapımdan çıktığından beri Crown Victoria ve kardeşi Grand Marquis alıcıların secimi haline gelmiştir. 2000 yıllında General Motors bu pazarı kayıp ettiklerini anlayınca, Avustralya`da sattığı Holden Statesman modelini soldan direksiyonlu bir şekilde Orta Doğu`da Chevrolet Caprice olarak satmaya başladı. Ama Avustralyalı Caprice iyi bir rekabet getirdiği halde Crown Victoria ve Grand Marquis kadar tutulmadı. Bu iki model özellikle Kuveyt ve Suudi Arabistan`da çok tutuluyor.

Orta Doğu için üretilen araçlara "GCC Spec" olarak hitap edilir ve Orta Doğu`da Crown Victoria`nın beş ayrı tipi bulunmaktadır; Standart (P72 şase ataması), Sport (P73), Standart Uzun (P70), LX (P74) ve LX Sport (P74). Seçenekler ve standart özellikler bölgede ülke`den ülkeye değiştiği halde, aşağıda tüm modellerin standart tasarımları bulunmaktadır:

 • Standart Uzun modelli dışında tüm modellerde çiftli egzoz sitemi
 • 17 inç ve beş parmaklı P235/55HR17 lastikli alüminyum jantlar (LX modellerinde 16 inçlik, dokuz parmaklı P225/60VR16 lastikli alüminyum jantlar)
 • Uzaktan kumandalı ve şoför kapısında bulunan tuşlu kod giriş sistemi (Standart modelinde nadirdir, Standard Uzun modelinde bulunmaz)
 • Arka hava delikleri olan 40/20/40 ayrık Lincoln Town Car koltukları (8 yollu elektrikli şoför ve manüel 4 yollu on yolcu koltuğu). Koltuklar hem deri ve kumaş döşemeye mevcuttur, arka hava delikleri LX Sport modellerinde yoktur)
 • Sabit surat ayarlama sistemi
 • Radyo/kaset/tek CD çalar (Standart ve Standart Uzun tiplerinde sadece radyo ve kasetçalar bulunur)


Şoför tarafı spot ışığı Standart ve Standart Uzun tiplerinde bir seçenektir ve tek renkli boya (dış süslemeler dahil) seçeneğe Sport, LX ve LX Sport tiplerinde bulunur. Tek renkli boya seçeneklerinde Dark Toreador Red (Koyu Kırmızı), Silver Birch (Gümüş Rengi), Tungsten (Tungsten Rengi) ve Black (Siyah) bulunur. Sport ve LX Sport modellerinde birde Mercury Marauder`da bulunan bagaj kapağa hava deflektörüyle gelir.

Amerika`da bulunan "Handling and Performance Package" adli paket`te Orta Doğu için biraz değiştirilmiştir. Paket`in adi "Export Handling Package" olarak değiştirilmiştir ve çift egzoz bu paket`le gelmez çünkü bu özellik tüm modellerde standarttır. Arka aks rasyosu Amerika`daki 3.27 yerine 2.73 yapılmıştır. Bu paket`le gelen araçlar aynı zamanda tek renkli boya seçeneğine sahiptir. Bu paket Sport ve LX Sport modellerinde standart bir özelliktir ve sadece LX tipinde seçenektir. Standart ve Standart Uzun modellerinde bu paket seçilemez.

Orta Doğu`da Crown Victoria 5 sene ya da 100,000 km garantiye sahiptir. Kuveyt`te Crown Victoria`nın sadece Standart modeli bulunur ve Grand Marquis satışları daha fazladır. Crown Victoria`nın diğer modelleri 1999 yıllından sonra ithal edilmemiştir. Bu Ford yetkili satıcı ve ithalatı`nın Grand Marquis modeline daha çok dikkat vermesinden kaynaklanır.

Uzun Tekerlek Açıklı Ticari Model

2002 yıllında Ford bu modeli taksicileri için satışa sundu. Bu modelin farkı 6 inç daha uzun olması ve arkada oturanlar için daha rahat bir ortam sunması. Bu model Amerika ve Kanada`da taksiciler dışında kimse tarafından alınamaz, ama Orta Doğu`da bu model "Standard Uzun" tipi olarak herkese satılır. Bu modelin aynı zamanda Orta Doğu için Mercury Grand Marquis modeli bulunur. Bu model GS-L olarak tanınır.

2003 - Şimdiki Zamana Kadar

2003 yıllı için Crown Victoria`nın şasesi yeniden tasarımlandı. Yeni bir `rack and pinion` direksiyon sistemi kullanılmaya başlandı ve on ve arka süspansiyonlarla beraber frenler yeniden tasarlandı. Bu durumda arka süspansiyon polis kullanımı için daha da sağlamlaştırıldı ve motora birde vuruntu sensoru yerleştirildi. Yeni 5.7 litre hacmindeki yağ tavanı önceki senelerden %20 daha büyüktü ve jantlar daha yüksek bir pozitif ofsete sahip oldu. Sessiz bir EBD fren yükselticisi eklenerek mekanik bir panik yardim sistemi geliştirildi. Alüminyum su geçitli yeni bir manifold ve elektronik bir yakıt sistemi kullanılmaya başlandı. Bu değişiklikler araç`ın kullanımını çok geliştirdi. Aynı zamanda kapıları iç panelleri yenilendi - kapı kolları, merkezi kilit ve elektrikli cam kontrolleri.

Crown Victoria`nın dış görünüşü değişmedi, 2005 modelleri yeni bir direksiyonla beraber araç`ın sağ arka kısmında direk bir antene sahip oldu. Bu anten 2006 yıllında, önceki yıllar olduğu gibi, yine arka camin içine yerleştirildi. 2006 yıllında birde takometresi ve ek dijital göstergeleri olan gösterge eklendi.

2007`de yine araç`ın dış görünümü değişmedi ve 1979`den beri olduğu gibi Crown Victoria yine bağımsız bir on ve sabit ama oynak bir arka süspansiyon kullanmaya devam etti. Crown Victoria`nın bodysi yine şasesinden ayrıydı ve araç yine arkan çekişliydi. Bu özellikler aynı 1980li ve 1990li yıllarda Chevrolet Caprice`le olduğu gibi Crown Victoria`nın polis ve taksiciler arasındaki popülerliğini devam ettiriyor, özellikle New York şehrinde.

Crown Victoria genelde yaşlıların kullandığı bir araba olarak karakterize ediliyor ama bu bir yanlış kavramadır çünkü bu araç`ın bulunduğu kategori`de araçlar genelde daha yaşlı insanlar tarafından satın alınıyor. Crown Victoria daha modern ve önden çekişli arabalardan daha sağlam bir yapıya sahiptir ve benzer cip turu araçlar kadar iç mekana sahiptir. Bu araç aynı zamanda cip turu araçlardan daha az yakıt tüketmektedir.

2007 4.6L SOHC V8 motor istatistiklerTicari:
 • 4800 devirde 220 beygir
 • 4000 devirde 38.2 kg-m tork
 • 9.38:1 kompresyon


Standart:
 • 4800 devirde 224 beygir
 • 4000 devirde 37.8 kg-m tork
 • 9.38:1 kompresyon


LX Sport, Handling and Performance Package seçenekli ve Orta Doğu:
 • 4900 devirde 239 beygir
 • 4100 devirde 40 kg-m tork
 • 9.38:1 kompresyon


Police Interceptor:
 • 5000 devirde 250 beygir
 • 4000 devirde 41.6 kg-m tork
 • 9.6:1 kompresyon


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1955 1956 1970 1975 1979 1980 1981 1982 1983 1984

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Ford Crown Victoria Resimleri

Ford Crown Victoria Police Interceptor
2 yıl önce

için Ford Crown Victoria maddesine bakiniz. Ford'un Crown Victoria Police Interceptor (veya kısaca CVPI) modeli 1999 ve sonrası Crown Victoria'nın polis...

Ford Crown Victoria Police Interceptor, 1979, 1991, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2003
Ford Motor Company
2 yıl önce

Taurus Ford Five Hundred Ford Freestar Ford Edge Ford C-MAX Ford S-MAX Ford Galaxy Ford Focus RS Ford Focus ST Ford Thunderbird Ford Falcon Ford Crown Victoria...

Ford
Driver: LA Undercover
5 yıl önce

oyunlarından oldu.Oyun 10 üzerinden 8.4 aldı -Ford Crown Victoria -Ford Crown Victoria Polis Arabası -Ford Mustang -GMC Yukon -Lamborghini Countach -Toyota...

Mercury Grand Marquis
5 yıl önce

haneler "M74" ve LS/LSE modellerinde "M75" olmaktadır. Grand Marquis, Ford Crown Victoria, Lincoln Town Car ve 2004 yılında yapımdan çıkan Mercury Marauder'la...

Mercury Grand Marquis, 1967, 1975, 1980, 1983, 1985, 1986, 1988, 1990, 1992, 1993
Ford Focus
2 yıl önce

Ford Focus, Ford'un ürettiği kompakt otomobil modelidir. İlk nesil Focus Temmuz 1998'de Avrupa'da, 1999'da ise Kuzey Amerika'da satışa sunuldu. Avrupa...

Ford Focus, 1999, 2003, 2005, 2008, Ford, Otomobil, Otomotiv, Taslak, Şubat
Ford Kuga
2 yıl önce

Ford Kuga, 2008 yılından bu yana Ford tarafından üretilen kompakt crossover SUV modelidir. Ford'un Focus ve C-MAX modellerinde de kullanılan C1 platformu...

Ford Transit
2 yıl önce

Ford Transit Ford Motor Şirketi tarafından 1953 yılında üretilmeye başlanmış hafif ticari aracı. Southampton, İngiltere'de ve Kocaeli Türkiye'deki fabrikalarda...

Ford Transit, 1965, Ford Motor Şirketi, Kamyonet, Minibüs, Otomobil, Otomobil üreticileri (liste), Pikap (otomobil), Van (otomobil)
Ford Ka
2 yıl önce

Şehir arabası olarak ilk 1996 yılında Ford Motor Şirketi tarafından satışına başlanmıştır. İlk nesil Ford Ka, 1996-2008 yılları arasında üretilmiştir...