Fototerapi

Işığın tedavide kullanılması. Fototerapi, bütün tayf ışınlarının, hattâ görünmeyen ışınların tedavide kullanılmasını kapsar. Tedavide bütün güneş ışınlarının kullanılmasına helioterapi (güneş tedavisi) denir; helioterapi tabii olabileceği gibi suni de olabilir (arklı lambalar, civa buharlı lambalar). Isı veren ışınların veya kızılötesi ışınların kullanılmasına termoterapi, morötesi ışınların kullanılmasına aktinoterapi denir. Gözle görülen çeşitli renklerin tedavide kullanılmasına ise krom

Işığın tedavide kullanılması.

Fototerapi, bütün tayf ışınlarının, hatta görünmeyen ışınların tedavide kullanılmasını kapsar. Tedavide bütün güneş ışınlarının kullanılmasına helioterapi (güneş tedavisi) denir; helioterapi tabii olabileceği gibi suni de olabilir (arklı lambalar, civa buharlı lambalar). Isı veren ışınların veya kızılötesi ışınların kullanılmasına termoterapi, morötesi ışınların kullanılmasına aktinoterapi denir.

Gözle görülen çeşitli renklerin tedavide kullanılmasına ise kromoterapi denir; kırmızı renk irkiltici olduğundan deri döküntülerini etkiler; mavi ise sakinleştiricidir, sinir ağrılarına (nevraljiler) iyi gelir (hafifletici etkisi özellikle psikiyatride kullanılır.)

Diğer anlamları

fototerapi

Işık kullanılarak yapılan tedavi.

fototerapi

Türkçe fototerapi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. phototherapy

fototerapi

işığın sağaltım amacıyla kullanılması.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.