François Fillon (d. 4 Mart 1954, Le Mans - ) Fransız siyasetçi.

François Fillon

François Fillon (d. 4 Mart 1954, Le Mans - ) Fransız siyasetçi. == Milletvekilliği == İlk kez 1981 yılında Sarthe milletvekili seçilmiş ve meclisin en genç ismi olmuştur. 1981, 1986, 1988, 1993, 1997, 2002 seçimlerinde Sarthe Milletvekili seçilmiş, 2004 yılında Sarthe senatörü olmuş, 2007 yılında tekrar Sarthe milletvekili seçilmiş, 2012 yılında ise Paris'ten milletvekili olmuştur. == Bakanlıkları == 1993-1995 yılları arasında Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı, 1995 yılında kısa bir süreliğine Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı, 1995-1997 yıllarında Posta ve Telekomünikasyon Bakanlığı, 2002-2004 yıllarında Çalışma, Dayanışma ve Sosyal İşler Bakanlığı ve 2004-2005 yıllarında Milli Eğitim, Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı görevlerinde bulundu. == Başbakanlığı == 17 Mayıs 2007 tarihinde, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Fransa Başbakanlığına getirildi. Bu süreçte üç hükümet kurdu: İlk hükümeti 17 Mayıs-18 Haziran 2007 tarihlerinde, seçim sonrasında kurduğu ikinci hükümeti 19 Haziran 2007-13 Kasım 2010 tarihlerinde yönetti ve üçüncü hükümeti kurmak amacıyla 14 Kasım 2010'da tekrar başbakanlığa getirildi, Nicolas Sarkozy'nin kampanya sözcülüğüne Çevre Bakanı Nathalie Kosciusko-Morizet'in getirilmesi üzerine, Çevre Bakanlığı görevini de üstlendi. Sosyalist François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine 10 Mayıs 2012 tarihinde istifa etti. == Görevler == Yerel Yönetimler * 1981 - 1998 : Sarthe Genel Konseyi üyesi ** 1985 - 1992 : Sarthe Genel Konseyi Başkan yardımcısı (Ekonomik işlerden sorumlu) ** 1992 - 1998 : Sarthe Genel Konseyi Başkanı * 1983 - 2001 : Sablé-sur-Sarthe Belediye Başkanı * 1998 - 2007 : Pays de la Loire Bölgesel Konseyi üyesi ** 1998 - 2002 : Pays de la Loire Bölgesel Konseyi Başkanı ** 2002 - 2004 : Pays de la Loire Bölgesel Konseyi 1. Başkan yardımcısı * 2001 - ... : Solesmes Belediye Meclisi üyesi Meclis * 2 Temmuz 1981 - 1 Nisan 1986 : Sarthe 4. seçim çevresi milletvekili * 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988 : Sarthe milletvekili ** 8 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988 : Meclis Savunma Komisyonu Başkanı * 23 Haziran 1988 - 1 Mayıs 1993 : Sarthe 4. seçim çevresi milletvekili * 12 Haziran 1997 - 18 Temmuz 2002 : Sarthe 4. seçim çevresi milletvekili * 20 Haziran 2007 - 19 Temmuz 2007 : Sarthe 4. seçim çevresi milletvekili * 20 Haziran 2012 - ... : Paris 2. seçim çevresi milletvekili Senato * 1 Ekim 2004 - 1 Kasım 2004 : Sarthe senatörü * 19 Eylül 2005 - 17 Haziran 2007 : Sarthe senatörü Hükümet * 30 Mart 1993 - 11 Mayıs 1995 : Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı * 18 Mayıs 1995 - 7 Kasım 1995 : Posta, Bilgi ve Teknoloji Bakanı * 7 Kasım 1995 - 2 Haziran 1997 : Sanayi, Posta ve Telekomünikasyon Bakanı nezdinde, Posta, Telekomünikasyon ve Uzay Bakanı * 7 Mayıs 2002 - 30 Mart 2004 : Sosyal İşler, Çalışma ve Dayanışma Bakanı * 31 Mart 2004 - 31 Mayıs 2005 : Milli Eğitim, Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı * 17 Mayıs 2007 - 10 Mayıs 2012 : Başbakan * 22 Şubat 2012 - 10 Mayıs 2012 : Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma, Ulaştırma ve Konut Bakanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar