Francisco De Almeida

Kısaca: Biyografi bilgi kutusu ...devamı ☟

Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı= Francisco de Almeida |resim_adı= Francisco de Almeida.jpg |resim_başlığı=Ancient Art ulusal müzesindeki Francisco de Almeida portresi |doğum_tarihi=1450 |doğum_yeri= Lizbon , Portekiz |ölüm_tarihi= 1 Mart 1510 |ölüm_yeri= Cape Town , Güney Afrika Cumhuriyeti

Francisco de Almeida, Asker, kaşif ve Hindistan`ın ilk Portekizli genel valisi.

Magriplilere karşı savaşta ün kazandıktan sonra Mart 1505`te I. Manuel tarafından yeni fethedilen Hindistan topraklarının genel valiliğine atandı.Yirmi bir gemiden oluşan güçlü bir donanmayla yola koyuldu, Ümit burnunu dolaşarak Afrika`nın doğu kıyısı boyunca ilerledi. Bu sırada Kilwa`yı (bugün Tanzanya yakınlarında Kilwa Kisiwani) alıp burada bir kale inşa ettirdi. Mombasa kentini yakıp yıktıktan sonra Hindistan`a ulaştı ve Koçin`e yerleşti.Portekiz`i Doğu`daki en büyük güç durumuna getirmeye ve baharat ticaretini tekelleştirmeye kararlı olan Almeida, bir dizi müstahkem ticaret yeri inşa ettirdi. Güçlü yönetimi sırasında Malakka`yla (bugün Malezya`da Melaka) bir ticaret antlaşması imzaladı. Oğlu Lourenço yeni keşiflere girişti.Almeida, Hindistan`daki Portekiz egemenlğine meydan okuyan Araplarla onların Mısırlı müttefiklerinin limanlarını yakıp yağmaladı ve birleşik donanmalarını Şubat 1509`da Diu (Hindistan`da) açıklarında bozguna uğrattı.

Afonso de Albuquerque onun yerini almak üzere Koçin`e geldiğinde, atama emrinin yasal olmadığından kuşkulanan Almeida, Albuquerque`i hapsetti. Ama Kasım 1905`de onun otoritesini kabul etmek zorunda kaldı ve ertesi ay Portekiz`e gitmek üzere yola çıktı. Masadağı Körfezi`nde denize açıldığı sırada Koikoilerle giriştiği bir çatışma sırasında öldürüldü.

biyo-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.