Christopher Francis Ocean (Christopher "Lonny" Breaux, 28 Ekim 1987), sahne adıyla Frank Ocean, New Orleans'lı söz yazarı, şarkıcı ve prodüktör. Kariyerinin başlarında Beyonce, John Legend, Justin Bieber ve Bridget Kelly gibi isimlerin sözlerini yazdı. 2010 yılında Hip Hop grubu Odd Future'a katıldı. 2011 yılının başlarında Nostalgia, ULTRA isimli mixtape ile Amerika'da ün salan şarkıcı; Swim Good, Thinkin' About You, Novacane ve We All Try şarkılarıyla kalabalık bir dinleyici kitlesi edindi.

Frank Ocean

Christopher Francis Ocean (Christopher "Lonny" Breaux, 28 Ekim 1987), sahne adıyla Frank Ocean, New Orleans'lı söz yazarı, şarkıcı ve prodüktör. Kariyerinin başlarında Beyonce, John Legend, Justin Bieber ve Bridget Kelly gibi isimlerin sözlerini yazdı. 2010 yılında Hip Hop grubu Odd Future'a katıldı. 2011 yılının başlarında Nostalgia, ULTRA isimli mixtape ile Amerika'da ün salan şarkıcı; Swim Good, Thinkin' About You, Novacane ve We All Try şarkılarıyla kalabalık bir dinleyici kitlesi edindi. Şarkıcının başarısı Hip Hop dünyasının başarılı isimleri Jay-Z, Nas ve Kanye West'in gözünden kaçmadı ve ilk olarak Jay-Z ve Kanye West'in ortak albümü olan "Watch The Throne" albümünde "No Church In The Wild" ve "Made In America" konuk şarkıcı olarak yer aldı. Efsane East-Coast rap şarkıcısı Nas ile yaptığı düet ise teknik sıkıntılar yüzünden kayboldu. Frank Ocean kariyerinin henüz başlarında Novacane şarkısında da bahsettiği Coachella'da 2012 yılında konser verdi.Frank Ocean ilk albümünü çıkardığı yılda, 55.Grammy Ödülleri'nde 6 dalda aday olarak büyük başarı gösterdi. İlk stüdyo albümü Channel Orange 'ı 17 Temmuzda piyasaya sürecek olan Ocean, ilk teklisi Pyramids ve ikinci teklisi olan "Sweet Life" ile yine beğenileri topladı. === 2005–10: Kariyerinin Başları === Prodüktör grubu olan Midi-Mafia ile beraber müzik hayatına başlayan Frank Ocean, daha sonralarda Tricky Stewart tarafından keşfedildi, 2009'da Def Jam ile anlaşan Ocean, ilk albümü Nostalgia, Ultra'yı çıkarmak üzereyken kayda değer bir dinleyici kitlesinin olmaması sebebiyle Def Jam ile beraber ortak bir karar alarak albümü internet üzerinden piyasaya sürdü. === 2011: Nostalgia, Ultra === Nostalgia, Ultra albümünü yaparken hissettiklerini ve düşündüklerini BBC'ye verdiği bir röportajda açıklayan Ocean "Başımdan geçen ve yaşanmış olan en iyi hikayeleri bir sıraya koydum ve müzikle beraber o hikayeleri sizlere anlattım. " diyerek aslında pekte rağbet görmeyen story-telling tarzında sözler yazdığını açıklamış oldu. Albümde sample'lardan oldukça faydalanan Ocean ; Coldplay, The Eagles, Radiohead, MGMT ve Mr. Hudson'ın şarkılarından sample'lar kullanarak ve Tricky Stewart, James Fauntleroy, Bei Major ve Midi-Mafia'nın prodüksiyon desteği ile albümü tamamlayıp dinleyicilerine sundu. Ancak ne var ki sample kullanılan şarkılardan biri olan "American Wedding" şarkısının sahibi The Eagles grubu durumdan pek memnun değildi ve Ocean'ı dava etmekle tehdit eden bir halka açık yazıyla uyardı.

2012: Channel Orange

2012 yazının başlarında Ocean, Channel Orange albümündeki ilk tekli olan Pyramids'i kendi tumblr sayfasında yayınladı 10 dakikalık bu şarkı hakkında Frank Ocean'ın yorumu "Pyramids 10 dakikalık bir şarkı, müzik dünyasını trolledim." di. Albümün ikinci teklisi olan Sweet Life ise normal uzunlukta bir şarkı olarak yine Frank Ocean'ın kendi tumblr sayfasında yayınlandı. 17 Temmuz'da yayınlanması beklenen albüm 6 gün önceden iTunes'da Frank Ocean tarafından satışa sunuldu.Bunu daha önceden planladığını söyleyen Ocean,Thinkin Bout You şarkısını da tekli olarak kullanmış olduğunu söyledi.Albümde diğer dikkat çeken şarkılar ise "Crack Rock","Bad Religion" ve "Pink Matter" ise yine Ocean'ın hikayeler anlattığı şarkılardı."Crack Rock" şarkısında Ocean,kardeşinin polisler tarafından vurulmasına ve siyahi olduğu için kimsenin umursamamasına sitem vuruyor."Bad Religion" şarkısında ise tumblr'dan yazdığı açık mektup ile açıklık getirdiği ilk aşkından bahsediyor.Şarkıyı ilk olarak Jimmy Fallon'ın programında seslendiren Ocean,bu şarkının kendisi için özgürlüğü ifade ettiğini belirtiyor.Red Hot Chilli Peepers'ın bass gitaristi Flea ise şarkı hakkında "80'lerden bu yana dinlediğim en iyi ballad." diyor."Pink Matter"ın albüm çıkmadan önce albümü dinleyen herkesin en çok beğendiği şarkı olduğu söylenirken Ocean şarkıyı tekliler arasına koymayacağını söylüyor.Andre 3000'ın verse'üyle süslenen şarkı içinse tüm medya eleştirmenleri tam not vermiş. Albüm kapağına adını yazmamış olan Frank Ocean,anonim olmak istediğini belirtiyor.Son tekli olarak "Bad Religion" beklenirken.2. tekli olarak seçtiği Pyramids şarkısının klibini ise hazırlamış durumda,ayrıca albüm Pitchwork,The Rolling Stone ve Spin gibi dergilerde tam not aldı.Ülkemize gelmiş olan Channel Orange albümü 5 Ağustos'a dek 230.000 satmış durumda.

Kişisel Hayatı

4 Temmuz 2012 tarihinde Ocean, tumblr sayfasından açık mektup yayınladı. Mektupta Ocean aşık olduğu ilk kişinin bir erkek olduğunu söyledi lakin bunun dışında şu anki cinsel tercihi hakkında bir yorumda bulunmadı. 19 yaşında yazı beraber geçirdiği bir adama aşık olan Ocean bunu halka açıklayarak insanları çelişkide bırakan bazı şarkı sözlerine de açıklık getirmiş oldu. Ocean'ın şu anda model Willy Cartier ile ilişkisi olduğu söyleniyor.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar