Fredericton, New Brunswick

Kısaca: Fredericton, Kanada`nın New Brunswick eyaletinin başkenti, eyaletin kültürel, sanatsal ve eğitsel merkezlerinden biridir. ...devamı ☟

Fredericton, New Brunswick
Fredericton, New Brunswick

Fredericton, Kanada`nın New Brunswick eyaletinin başkenti, eyaletin kültürel, sanatsal ve eğitsel merkezlerinden biridir.

Kentte New Brunswick Üniversitesi ve özellkile sanat üzerine yoğunlaşmış eğitim veren St. Thomas Üniversitesi bulunur. Kent ayrıca Beaverbrook Art Gallery (Beaverbrook Sanat Galerisi) ve York-Sunbury Museum (Yok-Sunbury Müzesi) gibi kültürel kurumların da evidir. Harvest and Jazz and Blues Festival`i her sene düzinelerce yerel ve uluslarası sanatçıyı kente çeker. Kentte yaşayanların üniversite mezunu olma oranları ve gelir seviyeleri New Brunswick`teki en yükseklerden biridir.

Ket merkezinde nüfus 50.000 kadar olsada, etrafıyla birlikte Fredericton`ın nüfusu 85.000e yakındır. Kentin sahip olduğu eğitim olankları (bu denli küçük bir kentte iki üniversite bulunması oldukça şaşırtıcıdır), kalabalık bir öğrenci kitlesinin kentte yaşamasının nedenidir. Öyleki, yoğun öğrenci nüfusu dolayısıyla, ev kiraları Toronto ve Montrí©al gibi büyük kentlerle karşılaştırılacak kadar pahalıdır.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.